| Sissy88 a întrebat:

Bună ziua, am o întrebare, în data de 15 am avut contact neprotejat, apoi pe 16 am luat pastilă de a doua zi, după 36 de ore. Apoi după 5 zile am avut din nou contact neprotejat și nu am mai luat nimic, de alaltaseară îmi vine ceva maroniu cu puțin sânge, mă puteți ajuta cu un răspuns? Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vei avea dereglari hormonale.

| Violleta2022 a răspuns:

Mia bine nu luai pastila aia, ca n mai are nici un fecet dupa 24 de ore.
Acum aexperimentezi efectele negative ale bombei hormonale pe care ti-ai bagat-o inutil in corp.
Pe parcursul urmatareleor 6-12 luni ciclul tau nu va mai veni normal, ci aleator, fiindca este afectat masiv de bomba hormonala, lauata acum.
Cum o alta pastila de a doua zi nu mai poate fii luata in viata asta, va trebuii ca absolut toate partidele sexuale de aucm inainte sa fie protejate cu PREZERVATIV, fiindca poti ramane insarcinata in orice moment.

| dullcat a răspuns:

Buna.Sa stii ca iti distrugi sanatatea in acest mod, plus ca te poti trezi si cu o sarcina nedorita.De ce nu alegeti sa folositi prezervativ? E metoda cea mai eficienta si mai sigura pentru amandoi.Ai putin respect fata de tine si daca respectivul te obliga la sex fara prezervativ deoarece nu ii place sau alte motive penibile, pleaca pur si simplu.

,, Pe lângă faptul că protejează de o eventuală sarcină nedorită, pastila de a doua zi poate provoca și diverse efecte secundare, de care este bine să se țină seama atunci când este administrată:

-Are o eficiență limitată în timp: poate fi administrată în interval de 72 până la 120 de ore, în funcție de compoziția pastilei
-Nu protejează de o eventuală boală cu transmitere sexuală
-Poate provoca un ușor dezechilibru al ciclului menstrual (menstruația de după administrarea pastilei poate veni mai devreme sau mai târziu decât în mod obișnuit)
-Poate provoca amețeală, stare de greață, vomă, oboseală, durere la nivelul capului, abdomenului sau sânilor'' - https://donaonline.ro/......-si-mituri

| FindMyName a răspuns:

Vei avea dereglări hormonale de nu vei știi ce e cu tine.
Altă dată folosește prezervativ dacă vrei sa faci sex.

| Corina3434 a răspuns:

E scump prezervativul? Nu ai 2-3 lei?

Răspuns utilizator avertizat