| AAlinaaa a întrebat:

Am luat pastila de a doua zi pentru ca in ziua cand mi s-a terminat ciclul am facut sex cu partenerul meu si s-a rupt prezervativul dar el nu a ejaculat si am luat-o preventiv. iar acum dupa cateva zile azi mi-a curs putin sange putin mai maroniu dar eu zic ca sange este. ce se intampla?

4 răspunsuri:
| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Este normal sa iti curga acest sange din cauza dereglarilor ce ti se produc in corp (in special cele hormonale) din vina pastilei, iar de aia medicul sfatuieste sa nu se abuze de ea. Mie mi s-a intamplat la fel, ma speriasem, dar dupa aia mi-a trecut si urmatoarea menstruatie mi-a venit cand trebuia.

| AAlinaaa explică (pentru FαмєLiqυσяLσvє):

nu am abuzat de ea, adica este prima data cand am luat-o :d

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru AAlinaaa):

Da, stiu, dar ma refeream ca de aia medicii sfatuiesc sa nu abuzam de ele, fiindca daca de la prima oara care o iei deja ai vreo scurgere, imagineaza-ti ce daunatoare e daca s-ar abuza de ea. Dar nu te speria, nu e nimic grav, iti vei revenii, iti va trece aceasta scurgere maronie si menstruatia iti va veni ca de obicei. Nu uita, nu o folosi mai mult de 2 ori pe an.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Această sângerare este o reacţie ADVERSĂ la "pilulă" - ea poate să apară în primele 5-10 zile după administrarea tabletei şi poate fi mai abundentă ( poate dura chiar 3-5 zile ) - motiv pentru care este des CONFUNDATĂ cu menstruaţia!

Această sângerare ( efect advers ) NU are nici o legătură cu efectul contraceptiv al pilulei!

De obicei, menstra vine la data obişnuită.

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior...

Toate cele bune.