| Crde12244556 a întrebat:

Am avut ciclu pe 12 și s-a terminat pe 16. Pe 20 seara am avut contact sexual neprotejat, iar el a terminat exact in momentul când a scos-o afara. nu a ejaculat in mine, dar pentru siguranța mea am hotărât sa iau pastila de a doua zi pe 21, la aproape 23 de ore ( Levonelle ). Astăzi este ovulația și 5 zile de când am luat pastila. Am dureri ca la ciclu și am sângerat puțin. Prima data un cheag de sânge închis, iar după maro. Sângerarea încă persista, dar e foarte putina. Este normal? Este posibil sa fiu însărcinată? Ideea e ca eu sunt și foarte răcita jos și sunt destul de speriata... știu efectele adverse ale pastilei, dar totuși am nevoie de un răspuns. Am 19 ani. Mulțumesc mult

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila contraceptiva a fost folosita absolut INUTIL in mod cu totul iresponsabil si cazul in care din calcul rezulta ca abia astazi este ziua ovulatiei. Sangerarea aparuta dupa trecerea a 4-5 zile fata de data administrarii acelei pastile nenorocite, reprezinta reactia adversa de aparare a organismului fata de acei hormoni sintetici care ajungand fara nici un rost in organism au dereglat intreaga activitate hormonala si o vor deregla si in continuare inca multe luni de acum incolo. Este cu totul IMPOSIBIL sa fii insarcinata din moment ce actul sexul a fost intretinut INAINTE de a incepe PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Multa sanatate!

| Crde12244556 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu a fost folosită in mod inutil, actul s-a petrecut in jurul orei 23 ( folosesc un calendar pentru menstruație care îmi arată și este foarte bun, iar eu am o menstruație regulata, acolo scria clar, pe 21 am început sa fiu fertila ). Am vorbit cu farmacistul și m-am informat foarte bine înainte de a lua pastila, iar farmacistul m-a sfătuit sa o iau. Mi se pare imposibil sa fie vorba de o dereglare și sa îmi fi venit menstruația atât de repede, au trecut doar 10 zile între menstruație și sângerare. Sângerez in continuare și simt o durere la ovarului drept... (știu ca trebuie sa văd un medic, dar sunt in afara țării și este destul de greu sa înțeleg medicii de aici)

| KarinaLee6 a răspuns:

E normal.