| 25madalina a întrebat:

am o intrebare legata de inelul contraceptiv Nuvaring.
Am o prietena care urmeaza sa participe la o nunta, si este destul de stricta cand vine vorba de intrarea in biserica in timpul menstruatiei. Foloseste nuvaring din noiembrie 2011 si martea care vine trebuie sa il dea jos pentru a-i veni menstruatia. Problema este ca nunta este sambata, adica peste 4 zile si pana atunci ii va veni ciclul. M-a intrebat daca marti poate da jos inelul vechi si poate pune altul nou imediat dupa aceea. Ar afecta cu ceva eficacitatea inelului, este recomandat? happy

1 răspuns:
| peticel20 a răspuns:

Nu stiu sincer daca este valabil si in cazul inelelor, insa la anticonceptionale daca nu faci pauza si iei folie dupa folie iti opreste menstruatia.Cel mai bine ar fi sa intrbe un farmacist, insa teoretic fiind vorba de o metoda contraceptiva relativ la fel cu anticonceptionalele o poate face fara probleme.Dar, repet, sa intrebe un farmacist ca nu e greu! Sau intreaba tu pentru ea daca nu are timp!