| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua am o problema. Atunci cand ma masturbez si-mi vine orgasmul, sperma mea este apoasa oarecum la ejaculare, dar dupa cateva minute pe peretii penisului iese sperma normala, alba si sanatoasa. Este vreo problema? Cum se explica asta?

2 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Sperma poate avea diverse consistente, mai apoasa si mai transparenta sau mai vascoasa si mai albicioasa. Specialistii spun ca o sperma prea apoasa si cu o consistenta heterogena, adica practic o sperma care e apoasa dar si cu mici ochiuri de consistenta mai vascoasa poate evidentia diverse probleme ale prostatei de exemplu sau determinate de alimentatie. Nimeni nu poate sa-ti spuna exact ideea e ca sperma trebuie sa fie relativ lipicioasa si sa nu se scurga de pe o suprafata ca apa. Singurul mod in care poti afla sigur e o spermograma.

Eu am avut aproximativ aceeasi problema o vreme, sperma cam apoasa si heterogena, nu-mi dau seama ce anume s-a intamplat ca de cateva luni bune a revenit la o consistenta putin mai vascoasa si mai albicioasa, mai omogena in compozitie. Ai mare grija la alimentatie si la lucrurile care pot afecta prostata si sistemul urinar - bere, bauturi alcoolice, sucuri, dulciuri in exces etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La inceput iese un lichid si care are drept scop lubrifierea, insa adesea contine si spermatozoizi.

E totul normal, deci nu-ti face grija.