| Criss_Cristina_1998_zazo a întrebat:

am o problema. In 20, maxim 21 ar trebui sa imi vina menstruatia. Dar nu mi-a venit inca ultima data mi-a venit in 22 Martie. Sunt foarte ingrijorata. Am facut acum cateva zile neprotejat si mi-a curs sange dar nu rosu rosu ce rosu deschis. Si cand eram fertila am facut neprotejat dar el a zis ca nu a lasat in mine. Ce sa fac? Nu vreau sa raman însărcinată. Va rog dati-mi sfaturi ce sa fac. Cum sa scap.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nimeni nu poate sti cat de experimentat si in ce masura a reusit partenerul tau de sex sa-si controleze si retina ejacularea in timpul sexului intretinut in perioada fertila. In consecinta exista intr-o anumita masura dar imposibil de stabilit procentual, posibilitatea de a fi ajuns sperma in vagin si sa se fi format o sarcina. Daca inceperea menstruatiei va intarzia inca 3-4 zile va trebui sa-ti faci un test de sarcina pentru a afla daca exista hormonul de sarcina hCG in urina. In acest moment nu exista nici-o solutie/metoda de a impiedica evolutia si dezvoltarea unei eventuale sarcini implantate in endometru. Insa pe baza datelor prezentate se poate considera ca probabilitatea de a fi insarcinata este destul/chiar foarte mica insa nu se poate exclude complet. Din cauza unor dereglari hormonale mici si destul de frecvente/inerente in cazul adolescentelor, este posibil sa fie vorba doar de o intarziere a menstruatiei de 2-3 zile. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca in perioada fertila ati facut sex neprotejat, este posibil sa fi ramas gravida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu vrei sa ramai insarcinata nu mai fa sex fara prezervativ indifferent ce zice el.

| Goddess23 a răspuns:

Buna, sa fii foarte atenta atunci cand esti la perioada fertila ca poti ramane foarte usor insarcinata deci sub nicio forma sa nu o faci fara prezervativ in acea perioada indiferent ca el te va asigura ca nu va ejacula in interior. Mai asteapta putin si daca nu apare fa un test de sarcina de urina sau mergi la medic unde ti se va face un test de sange care iti determina nasterea foarte repede inaintea testului de urina. Asta e ce poti face, nu te stresa ca stresul mai amana menstruatia. Alte solutii nu ai decat sa iti faci aceste teste sau sa consulti medicul ginecolog.

| LoredanaS19 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa nu te stresezi, sa faci un test de sarcina ca sa fi mai linistita, dar aşteaptă sa vezi poate iti vine ciclul si atunci te poti linişti complet, sau te poti duce la un ginecolog si sa ii explici situaţia ta, el te va ajuta mult mai multhappy multa baftăhappy