| steluta7 a întrebat:

am și eu nevoie de un sfat... in urma cu 2 luni mi am început viata sexuală, am făcut o neprotejat, dar nu a ejaculat in mine, nu am avut probleme cu menstruația a venit la data când trebuia sa vina, însă luna aceasta trebuia sa mi vina pe 28 și suntem in 30 și inca nu mi-a venit, pe 28 am avut contact sexual, ma doare in partea inferioară a burtii, mijlocul și sânii, am aceleași simptome pe care le aveam inainte când trebuia sa îmi vina menstruația, credeți ca ar trebui sa mi fac griji?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Datorita faptului ca de obicei (in cazul tau) menstruatia a inceput in momentul/ziua preconizata, se poate aprecia ca ciclul menstrual este de tip regulat. Insa trebuie sa stii de asemenea si faptul ca uneori se constata ca si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale pot sa apara unele mici dereglari hormonale ceea ce are ca efect producerea menstruatiei cu o abatere de +/- 2-3 zile (sau chiar si mai mult) insa fara nici un alt efect. Fiindca actul sexual amintit a fost intretinut intruna dintre ultimele 9- 10 zile ale ciclului menstrual adica in perioada de infertilitate absoluta a ciclului reiese ca formarea sarcinii intr-o astfel de situatie este 100% IMPOSIBILA. Acest fapt este confirmat chiar de aparitia simptomelor premenstruale care anunta ca pornirea menstruatiei practic a devenit iminenta, astfel ca orice stare de ingrijorare este inutila. Multa sanatate!