| Andrei100000 a întrebat:

Bună ziua, am și eu o problemă, am 20 de ani și sunt virgin, nu știu dacă am fimoză sau nu, când nu e în stare erecta, pot sa o decalotez cât de cât dar rămâne pielea aceea decalotată și rămâne decat capul preputului și este puțin vânătă și sensibilă pentru că încă nu am scos capul preputului pana acum și pielea aceea decalotată mai cu greu rămâne acum în cercul acela și am încercat sa văd dacă merge să mă masturbez și ma ustură și ma doare și ma strânge pielea aceea decalotată și puțin capul vânat și sensibil. Ajuta ți mă va rog frumos, că sunt dezorientat, nu prea mai am chef de nimic și sunt stresat din cauza asta.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate e fimoza, la dr sa te operezi daca e necesar zice el verdictul final

| corbulalbrosu a răspuns:

Conform descrierii tale, se poate aprecia ca penisul tau este afectat de fimoza intr-o anumita masura, insa in ce masura este afectat penisul si cat de grava/severa este fimoza se poate stabili doar in urma unei consultatii efectuate de medicul urolog.
Mai multe informatii, vei gasi in urmatorul raspuns :
Penisul care nu se poate decalota in stare erecta, este afectat de boala care in termen medical este numita fimoza. In functie de marimea suprafatei decalotate, de pe care poate fi retrasa pielea preputului, adica a gradului de decalotare (dezvelire/dezgolire) a glandului penian (capul penisului) aflat in starea normala adica cea flasca cat si in cazul in care penisul este in stare de erectie. In functie de marimea suprafetei decalotate, clasificarea fimozei d.p.d.v. medical este prezentata si precizata dupa cum urmeaza in urmatorul tabel :
Clasificarea fimozei:
Fimoza Gradul I - preputul complet retractabil cu inel stenotic in teaca
Fimoza Gradul II - preput partial retractabil cu expunere partiala a glandului
Fimoza Gradul III - preput partial retractabil doar cu expunerea meatului
Fimoza Gradul IV - fara retractibilitate.
Informatiile complete si explicatiile necesare in legatura cu aceasta afectiune a penisului sunt prezentate in articolele :
https://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza
https://ro.wikipedia.org/wiki/Fimoz%C4%83
Iti indic sa citesti cu atentie si raspunsul urmator in intregime si pe urma sa tragi concluziile care sunt valabile in cazul tau :
https://www.tpu.ro/......-14-cm-nu/
Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai liniștit că nu e nimic senzațional. Ai fimoză. Du-te la un androlog, urolog sau dermatolog să te viziteze și o să se rezolve într-un fel. Ori se va rezolva cu niște exerciții și niște creme ori se va rezolva chirurgical.

| Andrei100000 explică (pentru anonim_4396):

Îmi este teama de operație, anestezie. Îți face injectie și unde îți face și e dureroasă?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei100000):

Nu-i nimic dureros din câte știu și operația în sine este ceva super banal, jumătate din bărbații din lume sunt circumciși.
Fimoza poate provoca și alte probleme de sănătate, de exemplu înfecții, rezolv-o cât mai repede.
Sunt pe Youtube video-uri cu operația, îmi pare rău că ți-am spus pentru că la prima vedere este ceva care îți face sens dar, o să te lămurești că nu-i cine știe ce, adică medicii ăia care o să ți-o facă o fac foarte des, este o rutină pentru ei.
Dar nu e spus că o să ai nevoie de circumcizie, mai există și alte tehnici, probabil o să rezolvi cu o cremă, du-te la medic.

| Andrei100000 explică (pentru anonim_4396):

M -am uitat mai adineauri pe site uri despre fimoza și arata și despre parafimoza. Parafimoza ce este? Este mai periculoasă decât fimoza, se poate să am Parafimoza? Ca după ce decalotez rămâne pielea aceea decalotată și când apăs pe ea ma doare rău și o decalotez înapoi puțin mai greu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei100000):

Parafimoza o ai când ești afectat de fimoză și decalotând penisul prepuțul îl strangulează și rămâne blocat sub gland, ne mai fiind posibil să-l pui la loc. Și asta este o posibilă problemă atunci când ai fimoză.
Dacă se întâmplă asta trebuie să te duci la urgențe, pentru că dacă rămâne așa adio penis.

| Andrei100000 explică (pentru anonim_4396):

Într adevăr când l am decalotat, preputul îl stranguleaza și rămâne blocat sub gland dar l am ținut 5 min și după aceea l am decalotat la loc adică peste gland. În aceste 5 min e ceva grav dacă l am ținut strangulat sub gland?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei100000):

Nu.

| Andrei100000 explică (pentru anonim_4396):

Adio penis ce ar însemna? Ca atunci când l am lăsat 5 min sub gland strangulat am încercat sa ma masturbez dar nu am reușit că mă durea și l am ridicat la loc pielea aceea și de câteva zile observ ca nu mi se mai scoala deloc... Ce se întâmplă e din cauza libidoului scăzut sau ca l am ținut strangulat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei100000):

Nu stiu Cosmine, nu sunt urolog, du te la doctor.