| Ciprian563 a întrebat:

am si eu o problema, in urma cu cateva luni am avut un contact sexual protejat cu o fata dar din nefericire am avut ghinionul de a mi se rupe prezervativul, fara sa imi dau seama, fata nu a ramas insarcinata, nu am ejaculat in ea dar problema este ca la interval de 4-5 luni mi-au iesit niste negi genital pe penis si ulterior am aflat ca am contactat acest virus hpv. Am vorbit cu un medic dermatolog si urmeaza sa imi fie cauterizati, acestia au aparut pe capul penisului fix langa uretra si sunt putin ingrijorat, intrebarea mea este daca o sa pot sa scap de acest virus, am auzit ca poate sa dispara intr-un an doi sau sa ramana pe viata. Nu stiu ce o sa fac in urmatoarea mea relatie, nici nu stiu daca aceste tulpini sunt canceroase, am intrebat medicul si mi-a zis ca nu, ca nu este nimic grav dar pe internet tot vad articole si anumite persoane care spun cat de grav este acest virus si incep sa ma ingrijorez. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema ca barbat, ce test trebuie sa fac pentru a depista tulpina sau cum pot sa scap de el?

9 răspunsuri:
| RowseRj a răspuns:

În primul rând nu este indicat să ne întrebi pe noi. În al 2 rând ascultă sfatul medicului. Poate îți dă un tratament și poate îți mai face ceva. Nu tot ce găsești pe internet este adevărat. Încearcă să te interesezi dacă acest virus l-ai luat de la fata respectivă și dacă faci sex și cu alți parteneri îl pot lua și ei. Este o chestie serioasă pentru că uni bărbați poate chiar și tu faceți sex fără prezervativ și de aia luați toate bolile posibile. Doar ascultă sfatul medicului.

| Violleta2022 a răspuns:

Virusul ramane in corpul tau pe viata, in stare dormanta si se reactiveaza de fiecare data cand sistemul tau imunitar este scazut. Sunt peste 200 de tuplini HPV si doar 6 sunt cancerigene. Virusul HPV se poate vaginal dar si oral, daca ai sex oral cu cineva infectat, putand sa faci cancer in gat, daca este bacteria care il provoaca.
La acest moment ai un sistem imunitar slabit, daca ai deja negi genitali. Indepartarea lor se poate face, dar ei vor continau sa reapara si sa fie infectiosi, atata vreme cat sistemul tau este slabit.
Atentie poarta intotdeauna prezervativ ca sa te protejezi si de alte boli cu transmitere sexuala: HIV, sifilis, gonoree, clamydia, HPV, hepatita B si C samd.
Cumpara prezervative de masuri mult mai mici, pentru ca acel prezervativ s-a rupt din cauza ca a fost prea mare, pentru cucul tau. Fiind larg pe penis, se rasuceste pana se intinde la maxim si pocneste.
Prezervativul trebuie sa intre foarte greu pe penisul in erectie, sa stea fix, fara sa faca creturi sau sa se rasuceasca. In felul acesta, este ca o pielita foarte-foarte stransa pe penis, practic ca a doua piele a lui, dar nu se mai misca deloc si nu are cum sa cada sau sa se rupa.

| Ciprian563 explică (pentru Violleta2022):

Am cumparat durex, nu au marimi, se muleaza in functie de marimea penisului.

| Emma30555 a răspuns:

Sunt mai multe tulpini de hpv, unele nu dau probleme. Depinde de imunitatea fiecăruia dacă dispare sa nu. În cazul tău dacă medicul a spus asa probabil ca a știut sa aprecieze ca la tine este în regula.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ciprian563):

Ba sunt pe marimi, trebuie doar sa ceri farmacistei cel mai mic numar, fara sa incerci sa impresionezi farmacista, ca risti sa lasi fata gravida daca se rupe prezervativul, sau si mai rau, sa iei boli cu transmitere sexuala.

| Ciprian563 explică (pentru Violleta2022):

Eu zic sa te documentezi inainte sa mai spui tampenii si sa incetezi cu dezinformarea asta, nici macar nu sunt 200 tulpini HPV de care ai zis tu si arunci cu boli precum cancer de parca ar fi ceva banal, 80% din populatie intalneste virusul asta, poti sa il ai si tu fara sa stii, nici macar prezervativul nu te protejeaza in unele cazuri da desigur e mai usor sa dezinformezi lumea, si vad ca tu ai o problema cu marimea penisului meu, ca in ambele raspunsuri vad ca ai adus discutia despre asta, prezervativele durex classic extra safe sau thin se muleaza pe marimea penisului doar cele thin au sanse mai mari sa se rupe pentru ca sunt mai subtiri, cand te duci la farmacie sa ceri prezervative durex, farmacista nu te intreaba niciodata ce marime, dar cred ca tu nu ai cerut vreodata si esti cam frustrata pe viata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ciprian563):

Daca ai mai cupla creierasul ala din cand in cand, nu ai mai face atatea greseli si nici nu te-ai mai imbolnavii de fraier.
Pune mana si studiaza serios problema, ca ai lacune mari in ambele domenii.
Nu trebuie sa impresionezi farmacista cerand numar mare la prezervativ, fiindca data viitoare s-ar putea sa te alegi cu altceva mai grav.
Eu nu am nici o problema cu putulica ta, doar scot in evidenta unica cauza pentru care se rup prezervativele: prezervativul prea mare, pus o puta prea mica, care este atat de larg, incat se rasuceste in timpul sexului, pana se intinde la maxim si pocneste.

cat despre studiile virusului HPV ia de citeste:

"Informatii generale despre virusul HPV
Sunt peste 200 de genotipuri HPV ce sunt impartite de catre specialisti in trei categorii de risc: scazut, mediu si ridicat.

Genotipurile HPV cu risc scazut (6, 11, 40, 42, 43, 44, 53, 54, 61, 72, 73, 81) sunt asociate cu aparitia verucilor (condiloamele, negii) genitale benigne atat la barbat, cat si la femeie. 12 tulpini sunt considerate cu risc oncogen mediu (31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 si 68). Tipurile 16 si 18 sunt cel mai frecvent asociate cu cancerul de col uterin, fiind responsabile de aproximativ 70% din cazurile de cancer de col uterin"
sursa:
https://neuropain.ro/......tratament/

https://www.revistagalenus.ro/practica-medicala/virusul-papilloma-uman-hpv/

| Ciprian563 explică (pentru Violleta2022):

Ai cumparat ma tu vreodata prezervative, prezervativele se rup si din alte cauze, lipsa lubrifiantului sau daca nu spargi aceea bula care este la varf se poate sparge dar cred ca tu asumi cam multe si ai o problema serioasa, mi-ai vazut tu puta de asumi ca e mica, sau ai vreun iubit cu puta mica si nu te satisface, in al doilea rand doar ca sa iti scot prostia asta din cap cu prezervativu, era durex slim cel rosu, acela s-a rupt le-am folosit pe toate, pana si extra safe si acele sunt mai maricele si nu mi s-au rupt, da degeaba iti zic tie ca prezervativele durex nu au marimi si se muleaza in functie de penis ca tu esti batuta in cap si o copila care nu a cumparat niciodata, crezi ca barbatii se duc in farmacie si le intreaba farmacista "da domne inainte sa imi cereti prezervative sa imi spuneti de cat o aveti, aveti o poza cu pensiul, haide-ti sa masuram", in al doilea rand cancerul de col uterin este la FEMEI nu la barbati deci chiar nu vad rolul de a da copy paste de pe alta pagina, asta am citit si eu, am intrebat daca sunt persoane in special baieti care au avut virusul asta si cum au scapat de el sau ce au facut dar vad ca tie iti place sa raspunzi indiferent daca raspunsul tau ajuta sau nu, tot ce am asumat eu din raspunsurile tale e ca tu asumi ca am penisul mic si ca asta e problema, fara ca nici macar sa ma cunosti?, stai tu linistita ca nu s-a rupt de asta, s-a rupt din cauza ca nu mai era lubrifiat dar cum am mai zis stau sa iti explic tie de prezervative cand tu probabil nu ai cumparat niciodata, probabil esti si minora.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ciprian563):

Citeste baiete, citeste!
Vezi ca scrie daca ai ochi, motivele pentru care se rup prezervativele.
Nu exista prezervative extrasafe cand este larg pe cucu si se rasuceste pana se intinde, ca tot se rupe, indiferent cat este de safe.
Este evident ca ai pensiul mic, odata ce ai cumpaart prezervativ foarte mare. Asta nu este o asumtie, ci un fapt confirmat chiar de tine, prin ruperea prezervativului.
Inca ceva: nu se foloseste lubrefiant cand folosesti prezervativul, asta o face doar un nesimtit care sare pe femeie sa o violeze. Femeia produce lubrefiere naturala, in urma unui prelidu, de care tu se pare ca nu ai auzit.
Baiete, esti novice din toate punctele de vedere, poate nu ar strica sa pui mana un pic pe anatomie, sa iei lectii ce se intampla cu organul tau si cel feminin, samd.