| Neverplayer a întrebat:

Cum scap de negi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Emii a răspuns:

Este o planta care creste cam oriunde, are o seva galbena si se numeste " rostopasca ". Pui pe neg de 2 -3 ori si ai scapat de el.happy

| Edna a răspuns (pentru Emii):

Ba nu, draga, am incercat si nu a mers.

14 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Ca remediu natural rostopacasa este super buna, dar s-a cam dus timpul ei, dar gasesti... vezi niste buruieni cu floare galbena au un suc morcoviu asa. Taie negii cu foarfeca putin si aplica seva. Ca tratament medicamentuos : cryopharma iti ingheata negul. Iti va cadea in 2 saptamani

| ellamarin a răspuns:

Http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-negi aici poti citi remedii naturiste despre negi si cum poti scapa de ei

| xJuliusx a răspuns:

Cauti la farmacie o solutie care se numeste "Duofilm". Eu asa am scapat de ei. ATENTIE! este numai pentru uz EXTERN.

| adrian_6090 a răspuns:

Se ard la medicul dermatolog

| geoalina19 a răspuns:

Poti da te duci la un dermatolog sau daca vrei sa te tratezi in mod natural, iti dai cu rostopasca.Se rupe o frunzulita si impingi in ea si va iesi o substanta galbena-portocalie. Este o planta medicinala foarte buna pentru negi.

| bebzzz a răspuns:

Exsita creme in legatura cu negii.

Daca nu reusesti ai putea consulta un medic (medicul de familie de exemplu).


Sper ca te-am ajutat, papapa. wavewave kiss

| Inghetata123 a răspuns:

Sa nu incerci Verolit nu e bun de nimic...

| Inghetata123 a răspuns:

Incerca rostopasca cum a zis Emii

| Geanynna a răspuns:

Eu am avut cate 2 sau 3 negi pe fiecare deget de la mana cand eram mai mica si mi-a spus cineva sa tai o lamaie in felii si sa o tin in spirt 2 saptamani si apoi sa o pun pe negi dupa care sa pansez si sa tin noaptea lamaia peste negi.in cateva zile mi-au disparut. inainte de asta am incercat o multime de creme dar nu au avut evecte.Bafta!

| Dyenutza98 a răspuns:

Te duci la farmacie si intrebi daca are o solutie pentru negibig grin, fundita?

| Asyy a răspuns:

Si eu am un neg si am incercat cu aceste tratamente, dar nu a disparut deorece nu am finalizat tratamentul:
-primul tratament: pui saramura pe neg si bandajezi (sare cu apa)
-al doilea: am auzit ca saliva de la caine distruge negul (suna ciudat)
-al treilia: razi coaja de lamaie si o pui intr-un pahar si peste pui otet si lasi cateva zile la macerat si de 3-4 ori pe zi pui si bandajezi (eu sunt la acest tratamest si sa stii ca sunt rezultate.) daca nu a disparut cu tratamente, trebuie sa mergi la dermatolog. P.S: Nu incerca sa il tai! sper ca te-am ajutat

| BebeFrumos a răspuns:

Mie mi-a luat mama o solutie "Verolit".Mie mi-au trecut negii. Sper ca ti-am fost de ajutor. Fundita?

Întrebări similare