| Luizapopaluiza a întrebat:

Bună ziua,am și eu o problema și am nevoie de ajutor, și luna asta și cealaltă mi-a venit menstruatia normal, doar ca au o cantitate foarte mica, luna trecuta a ținut 6 7 zile doar ca nu a fost la fel de mult ca lunile trecute, iar luna asta a fost puțin mai mult prima zi iar azi a fost foarte puțin și o culoare închisă iar înainte de astea 2 luni am avut act sexual doar ca la început 1 minut prietenul meu a introdus penisul fără prezervativ, nu a ejaculat nu nimic. Nu mai ejaculase de 2 zile, iar la a doua oara am șters foarte bine s-a și spălat și azi nu a mai curs deloc de câteva ore doar pana pe la ora 12 puțin, poate fi vorba de sarcina sau de vreo dereglare?
Pentru ca pana acum 4 luni îmi venea pe 31 mereu iar de atunci s-a dereglat și a venit pe 28 26 24 22

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

31 iulie-27 august= ciclu de 28 de zile;

28 august-25 septembrie= ciclu de 29 de zile;

26 septembrie-23 octombrie= ciclu de 28 de zile;

24 octombrie-21 noiembrie= ciclu de 29 de zile.

Nu stiu in ce univers acest ciclu i s-ar parea cuiva dereglat...
Un ciclu regulat nu se refera la faptul ca trebuie sa inceapa mereu pe aceeasi data calendaristica, ci sa aiba mereu acelasi numar de zile, cu diferente de maxim +/- 1 zi.Prima zi a ciclului se considera a fi prima zi de sangerare menstruala, iar ultima zi, este ziua de dinaintea urmatoarei menstruatii, astfel prima zi a menstruatiei va fi mereu si ziua 1 a ciclului, dupa cum vezi si in calculele facute mai sus.Din datele pe care le-ai dat, pare sa ai un ciclu regulat, deci nu prea vad unde este ingrijorarea.Importanta este distanta intre menstruatii, iar daca aceasta este egala sau oscileaza cu maxim 1 zi in plus sau in minus, inseamna ca ai un ciclu regulat, indiferent de data calendaristica.

Cat despre o potentiala sarcina, daca ai avut menstruatie, mai ales ca vedem cat de regulata a fost, inseamna ca nu exista nicio sarcina, indiferent de conditiile in care s-a desfasurat actul.

| BebeSexologultaunn a răspuns:

Totul este ok, e normal,
semnat bebica sexologul