| nbgfmkdlșxs a întrebat:

am si eu o problema ..luna trecuta mi-a venit menstruatia la 27 de zile ..pe data de 8. mi-a venit exact in momentul cand faceam sex cu prietenul, meu. In comparatie cu celelalte luni mi-a curs putin dar m-a tinut 4-5 zile. dupa acea perioada aveam dureri in zona ovarelor simteam ca un "ghem" la ovare si in jos de buric. aveam dureri de rinichi ..sunt foarte injgrijorata pentru ca in lunile trecute menstruatia era foarte abundenta ..de ce luna aceasta am avut ciclu foarte putin chiar daca m-a tinut 4-5 zile? ma puteti ajuta cu o parere? tin sa spun ca racesc foarte repede la ovare ...si am si unele raceli la ovare netratate! Va rog sa ma ajutati cu o parere,poate fi vorba de o raceala la rinichi, o dereglare hormonala, sau o cistita?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la doctor, noi nu sunte m specialisti.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de o anexită ( răceală/inflamaţie la ovare ) sau o altă afecţiune ovariană ( chist ovarian, etc. )...

Vezi mai multe detalii despre anexită la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/anexita_9116

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

http://www.copilul.ro/......a7965.html

TREBUIE să mergi la un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.
La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ati facut sex in ziua cand ti-a venit ciclul si baiatul a dat tare in tine este normal sa te doara ovarele.

| nbgfmkdlșxs explică (pentru Emilian65):

Acum ma dor sanii, am ameteli ..si pe 3 ar trebui sa-mi vina. sper