| MartinAlabert a întrebat:

Am varsta de 18 ani si vreau sa plec din aceasta tara cu inca o persoana. Vreau un viitor acolo, salarii mai mari, oameni civilizati.
Nu urasc Romania sau oamenii, dar nu vreau sa traiesc in saracie, nu vreau sa-mi accept soarta.
Imi doresc sa lupt pentru visul meu.
Eu vreau sa ma mut in Dortmund Germania.
Am 100.000 euro, si apartamentele acolo sunt destul de scumpe.
Se merita sa stau acolo?
Oare gasesc de munca repede ca hair stylist?
Ma acomodez repede cu orasul ala?

Imi este putin teama de ce ma va astepta!

Incurajati-ma.
Scuzati categoria voiam un raspuns rapid.

Răspuns Câştigător
| kanechy a răspuns:

Din punctul meu de vedere sunt total de acord cu tine, eu urmeaza sa plec din acelasi motiv! Majoritatea tinerilor care au facut schimbarea asta in viata sunt cei care risca, e bine sa risti, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa fi precaut! Germania e o tara frumoasa, cu toate ca oamenii sunt putin cam reci, daca stii sa te faci placut te vei descurca! Eu am fost in Germania si mi-a placut mult, stiu ca sunt foarte multe locuri scumpe dar asta nu inseamna ca daca ai plecat din Romania, vei sari in puf, la inceput va fi greu, sa te acomodezi cu limba, fiind o limba destul de grea dar frumoasa! Eu am fost in Anglia iar dupa o luna am vrut sa ma intorc in tara, nu de dor sau ca o duceam rau, din potriva! Vroiam sa ma intorc deoarece ma confruntam cu unele probleme foarte dificile care ma faceau sa gandesc negativ si sa vreau sa renunt, ma refer strict la relationat! Ma simteam respins, neacceptat, dar cu trecerea timpului am cunoscut persoane de treaba cu care imi petreceam tot restul timpului liber cu ei! Poate tu nu vei intampina asta si sper sa nu le intampini, dar sa stii ca schimbarea asta te va maturiza drastic! Vei vedea lumea cu alti ochi!

| MartinAlabert explică (pentru kanechy):

Multumesc mult pentru raspuns chiar mai ambitionat.
in viata trebuie sa risti si 60% din generatia noastra vrea sa plece pentru o viata mai buna si eu ii
respect ca nu stau pe calculator si nu asteapta bani de la mami si tati. mersi te pup

2 răspunsuri:
| maricicadivorțata a răspuns:

Fratele meu s-a mutat in America cu o fata si s-au casatorit la 21 de ani.Pentru ca erau adulti si stiua ce fac.Eu am 18 ani si nu a-si avea planuri sa fiu hairstylist la germani pentru ca si in Romania poti fi.Nu vreau sa te descurajez.Dar la fratele meu i-a trebuit 20 de ani sa se descurce in America.Tu mergi pe pamanturi straine.Chiar crezi ca o fata abia iesita din perioada adolescentei se va descurca cu traditiile si regulile altei tari? Daca atata de tare te ambitioneaza persoana aia cu care te duci, incat sa lucrezi ce apuci prin strainatate, du-te.