| anonim_4396 a întrebat:

as dori niste sfaturi in legatura cu problema mea, o sa ofer funda celui mai intelept raspuns, deci problema mea este urmatoarea. Sunt un baiat in varsta de 18 ani, am o prietena cam ea ar fi problema ca sa zic asa, aveam 1 an si 1 luna de cand noi suntem impreuna. Pot spune ca nu a fost un timp extraordinar dar nici un timp rau. In tot acest timp am avut multe certuri legate de asa zis niste defecte de ale ei, care nu au ce cauta practic intr-o relatie. Pot sa zic ca erau zile si zile in care dadeam sfaturi si practic vorbeam singur, la un moment dat o si avertizam de anumite chestii ca o sa se intample daca nu imi da si mie importanta. Raspunsurile ei erau "da bine" sau "ok ma voi schimba" dar a doua zi era din nou la fel, chiar uita ce spuneam, sa fac o paranteza aici, avem si momente frumoase si momente mai putin frumoase, pe la 6 luni am inceput sa inghit mai putin sa nu ma mai complic foarte tare, presupun ca ea a observat si a incercat sa se schimbe putin, dar putin nu foarte mult, mi-am batut foarte mult capul cu ea, iar pe la 8 luni am inceput viata sexuala, amandoi fiind virgini, am crezut ca asta va mai intari putin relatia, dar fara succes, practic in prezent sa va fac o mica descriere despre relatia mea ar fi cam asa. Eu unul am ajuns in pragul sa ma gandesc la despartire, si pot spune ca am pus foarte mult suflet si m-am daruit foarte mult relatiei acestea. Pot spune despre ea ca ma iubeste foarte mult si am observat asta, dar in relatia noastra dupa 1 an de zile in care pot spune ca am fost fidel in felul in care am inchis orice dialog cu vreo fata ca sa nu fie ea geloasa, i-am facut mofturile si placerile. Nu pot spune, am gresit si eu, sunt om de altfel, dar eu am evitat sa gresesc, iar cand am gresit o data, a doua oara nu se mai repeta. Cel putin inainte am uitat sa spun prefera mai mult compania oricarui prieten la o petrecere decat cu mine practic o plictiseam. Ce o sa va nauceasca ca sa zic asa e ca ea ma iubeste, dar nu pot sa inteleg cum, acum sa dezobisnuit de obiceiul asta fiindca cum am mai zis mi-am batut mult capul, dar se vede ca i-ar placea mai mult compania altora la un party. In momentul de fata ca sa revin, ea incredere in mine are cam 60% chiar de la ea din gura, si a mai zis ca nici ea nu stie de ce nu poate sa aiba incredere in mine. Chestia e ca ea ma mai mintit pe fata cu niste lucruri si tot am mai multa incredere in ea. In momentul asta de fata am observat ca ea gen se teme sa ma piarda facand faze naspa de gelozie, e geloasa pe orice, si cea mai buna prietena a ei care o cunoaste din copilarie, chit ca nu am nici o treaba cu ea, daca vb cu ea, e geloasa, are foarte mult orgoliu si incapatanare pe care am rugat-o sa le lase dar nu le lasa in ruptu capului. Acuma sincer mas teme daca fac pasul asta (adica sa ma despart) sa nu imi para rau de decizia facuta, am ceva timp de cand ma gandesc, pot spune ca in momentul de fata nu mai simt atractia fata de ea pe care o aveam inainte, doar ca o iubesc, cand ii aud vocea care incepe cu gelozii sau faze din astea imi vine sai inchid telefonul, practic nu mai suport. Eu unu nu stiu daca as dori sa mai continui din cauza ca dupa atata timp, nu exista incredere, gelozii banale si copilaresti si faze aiurea, care practic nu ar trebui sa existe.Nu pot sa neg ca nu ma iubeste, dar cum am mai spus eu am inceput sa ma distantez usurel de ea din cauza fazelor astea, deoarece am obosit, m-am plictisit de ele, nu le mai vreau in viata mea, ea e constienta ca eu la un moment dat m-as desparti de ea din cauza asta, de asta se si teme dar parca totusi nu-i pasa, sau ii pasa, eu sincer nu inteleg nimic, si o sa mai am un timp de gandire destul, fiindca sincer eu in stilul asta nu ma vad nici departe sa tot o lungesc si nu vreau sa ajung nici in momentul in care sa imi para rau ca nu am facut-o mai devreme, nu stiu vreau niste sfaturi, orice, daca nu ati inteles ceva va raspund.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Lecturand romanul tau am tras o singura concluzie, ai avut doar impresia ca te iubeste.In plus ea este o fire independenta, care iubeste viata si doreste sa si-o traiasca.Nu cred ca relatia merita continuata, sunteti firi deosebite, incompatibile.

| neutrino a răspuns:

Daca te-ai plictisit de fazele acestea, atunci este timpul sa te retragi. Pe viitor nu mai incerca sa schimbi personalitatea partenerei, o accepti sau nu asa cum este.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Ceva de genul asta am patit si eu. Eu sunt sportiv, nu prea umblu la petreceri ca sa ma rup in doua. In schimb ea este (vorbesc la prezent ca inca sunt cu ea) mai deschisa, umbla la petreceri, dar m-am obisnuit. In trecut am incetat si eu sa mai cred ca ar fi ceva intre noi, asa ca nu i-am mai scris deloc, imi vedeam de antrenamentele mele, iar peste 3-4 zile mi-a scris ca ce am patit si ca vrea sa petrecem mai mult timp, si restul'.(cand nu am vrut sa mai am treaba cu ea atunci s-au intors lucrurile). Daca cumva vrei sa te desparti poti sa o faci, dar cateva zile o sa stai trist ca nu o sa gasesti alta ca ea, astea fiind doar niste urmari ca ai iubit-o, cand de fapt sunt multe alte fete exact pe placul tau care te-ar putea completa perfect. Nu as vrea sa pun paie pe foc dar daca i-ai daruit tot ce ai zis mai sus, iar ea asa te rasplateste, nu cred ca te merita. Inca ceva, daca ai de gand sa continui, lasa paranoia si orgoliul, pentru ca nu te ajuta deloc.