| AlexandraTecsan13 a întrebat:

Bună ziua! Aș vrea să adresez o întrebare mai mult pentru băieții din comunitate. Am vorbit cu un băiat pe internet (20 de ani cred că avea) deoarece îmi plăcea că este talentat la desen așa ca mine. Am crezut că dacă este student la arte este profund și sensibil. Prima zi, i-am dat mesaj, m-am prezentat și i-am trimis poze cu desenele mele. Mi-a zis că îi sunt dragă și că mă place, mi-a trimis emoji cu inimioară, zâmbăreți etc. După aceea s-a comportat foarte urât cu mine. Îmi zicea că mă place numai ca să obțină de la mine poze indecente și când voiam să discut chestiuni normale cu el(artă, fotografie) mă ignora total. Nu voia să discutăm despre hobby-urile, muzica sau cărțile lui preferate. Îi scriam mesaje drăguțe în care îi spuneam tot ce simt pentru el, versuri, citate, îi trimiteam desene de ale mele, îi vorbeam numai cât de frumos puteam dar el niciodată nu răspundea. Mereu zicea "altă dată vorbim" și când vorbea numai despre sex o făcea deși eu voiam să discut lucruri decente și serioase cu el. De ce mi-a zis că mă place? Oare a vrut doar să se distreze pe seama mea? Sunt cu inima sfașiată de durere. Sper să nu fie greșeli gramaticale în mesaj, mă scuzați dacă sunt.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci îl blochezi și îl uiți.

De ce a procedat așa cu sexul?

De IDIOT de 20 de ani.

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce-ti cauti tu online barbati?
De ce nu-ti cauti la scoala, printre colegii reali, cu care poti vrobii serios?
Acum te-ai convins ca toti mint, in realitate vrand numais ex cu tine.

| AlexandraTecsan13 explică (pentru Violleta2022):

Bună dimineața! Vă mulțumesc din toată inima pentru raspuns. Aveți dreptate. E greșit și periculos să vorbesc cu băieți de pe internet, total necunoscuți. Și am încercat să vorbesc cu un fost coleg de liceu pe care îl plăceam din clasa a IX-a dar abia în clasa a XI-a mi-am făcut curaj să îi spun că îl plac( băiat foarte cuminte, inteligent și serios) dar nu a fost reciprocă simpatia. Am mai vorbit cu un băiat din localitate( băiat cuminte căruia îi cunoșteam și părinții și sora), tot așa, nu erau sentimente de ambele părți. L-am căutat pe internet pe tânărul respectiv deoarece unde locuiesc eu nu există băieți talentați la desen și am crezut că dacă desenează e și sensibil și poate și o fire mai retrasă și liniștită. Am insistat să aibă talent la desen băiatul cu care vorbeam pentru că am crezut că astfel o să am ce discuta cu el și mi s-a părut drăguț că aveam asta în comun. Dar nici nu mă băga în seamă când voiam să discut despre artă cu el. Eu voiam genul de băiat căruia să îi placă să discute, să
vrea să afle ce știu legat de artă?, ce cărți îmi plac?, ce muzică ascult de obicei? etc. El mă evita când voiam să discut lucruri serioase cu el. Nu lucruri intime îl întrebam, ci lucruri normale pe care poți să întrebi pe toată lumea: mâncare preferată, hobby -uri, culoare preferată și lucruri legate de arată: tehnică preferată de desen, artistul care îi inspiră, cât de des desenează etc

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexandraTecsan13):

"Am insistat să aibă talent la desen băiatul cu care vorbeam pentru că am crezut că astfel o să am ce discuta cu el și mi s-a părut drăguț că aveam asta în comun. Dar nici nu mă băga în seamă când voiam să discut despre artă cu el. Eu voiam genul de băiat căruia să îi placă să discute, să vrea să afle ce știu legat de artă?"

Nici un baiat pasionatd e desen nu va vrea sa- arati ce stii tu la desen si cat stii tu, ca esti concurenta lui, ca-l subclasezi si se simte lovit in orgoliu.
Poti discuta cu colegii si prietenele aceste aspecte, dar cu un iubit, orice altceva, nu despre desenele tale, ca nu va fi interesat si nici de cat stii tu despre arta.

| AlexandraTecsan13 explică (pentru Violleta2022):

Vă mulțumesc din nou din suflet pentru răspuns. Cred și eu că s-a simțit prost deoarece desenez mai bine decât el happy Știu am fost răutăcioasă puțin acum cu afirmația de mai sus. Nu am intenționat să îi ranesc orgoliul de artist, dar căutăm și un partener de discuție. Am crezut că dacă e sculptor și 8 ore pe zi învață despre curente în pictură și altele și merge și face sculpturi în atelier îi place și să discute cu alții despre asta. Știu, am făcut puțină competiție cu el. Când simpatizez pe cineva mi se întâmplă să devin o persoană care tachinează, mai ales dacă e vorba despre un băiat, dar fac și complimente nu doar tachinez. Îl plăceam, nu a fost cu răutate. Voiam să vorbesc cu el și despre poezie/film/muzică dar nu am reușit, nu mă asculta. Nu i-am zis în niciun caz că desenează urât sau ceva să îl jignesc. Singurul lucru care îi făcea lui plăcere era să îmi trimită poze cu el de la sală și cu mușchii lui.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexandraTecsan13):

Da-i pace ca-i copilas mic inca, fiindca laudatul cu muschii este doar pentru ei baietii, pe fete neinteresandu-le muschiuletii baietilor.
cauta-ti altul mai mare, cu care sa poti discuta ceva serios, ca astia de varsta ta sau mai mici, nu au inca creierul dezvoltat.

| AlexandraTecsan13 explică (pentru Violleta2022):

Era cu aproape un an mai mic. Eu am aproape 20, el avea 19 și ceva. Îmi trimitea numai emoji cu un braț încordat și cu un smiley face cu ochelari de soare. Am crezut că băieții de vârsta mea sunt mai inocenți în gandire că tata mi-a zis că ăștia mici de 19-20-21 de ani sunt cuminți și nu te presează să faci s*x cu ei imediat. Că vor să fie mai întâi prieteni cu o fată, să vadă ce personalitate are și numai după ce află dacă sunt compatibili ca fel de a fi să facă pasul spre lucruri mai de cuplu. Nu să sară de la o discuție prietenescă cum ar fi" bună! Ce mai faci?" la " Nu vrei să fi muza mea și să te desenez dez...tă?" Chiar urât din partea lui având în vedere că eu nu i-am cerut o dată poze nelalocul lor și nici nu i-am făcut propuneri indecente.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexandraTecsan13):

Daca tu esti abia clasa a XI-a inseamna ca ai doar 16-17 ani, nu 20!

| AlexandraTecsan13 explică (pentru Violleta2022):

Îi trimiteam numai poze frumoase gen cum ar fi imagini cu un băiat și o fată care au medalioane în formă de inimă( din acelea cu magnet cu jumătăți de inimă) sau cu un băiat și o fată care fac inimioară din degete( pozele cu cuplurile erau luate de Pinterest)Îl întrebam cum a fost la facultate, dacă a mâncat, dar el nu aprecia Sau mă strduiam când aveam timp liber să îi scriu poezii sau să-i fac câte un desen drăguț.

| AlexandraTecsan13 explică (pentru Violleta2022):

Nu, aici ați înțeles greșit. În clasa a 11-a i-am mărturisit sentimentele mele fostului coleg de clasă. Eu sunt născută în 2002.

| AlexandraTecsan13 explică (pentru AlexandraTecsan13):

Am și spus mai sus" fost coleg de liceu" ( de clasă mai mult). Înseamnă că am terminat liceul și am cel puțin 18 ani. Dar dreptatea e dreptate și chiar sunt de acord cu dumneavoastră : e foarte greșit să cauți să îți faci relație cu o persoană din mediul online pe care nu ai vazut-o cel puțin o singură dată în realitate. Vă mai mulțumesc o dată din inimă. Mă scuzați că v-am suprasolicitat cu mesajele. Nu se va mai repeta. Nu îmi doresc să încalc regulile comunității TPU.

| AlexandraTecsan13 explică (pentru Violleta2022):

E un răspuns inteligent. Voiam să apăs și să vă apară că este un răspuns inteligent, dar nu am voie că nu sunt de prea mult timp înscrisă pe TPU și nici două funde nu pot să dau, din nefericire, așa că v-am scris în mesajul ăsta. Vă mulțumesc din suflet domnișoara/doamnă Violleta2022

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexandraTecsan13):

Nu-i bai cu funda, ca nu sunt la vanatoare de funde pe aici happy

In orice caz, pe viitor nu te grabii sa apreciezi mesaje superficiale, cand vor fii altele mai complete si mai bune. Nu ma refer la mine, ca nu sunt singura persoana adulta de pe forum, care te putem ajuta cu sfaturi mature, din experinta noastra de viata, a celor care avem copii mari si chiar mai mari ca tine (in cazul meu).

| AlexandraTecsan13 explică (pentru Violleta2022):

Da, așa voi proceda în viitor. Aveți dreptate. happy

| RAY a răspuns (pentru AlexandraTecsan13):

Nu exagera fata

| sabin89 a răspuns:

Fiindcă e vorba și de desen pe aici, vreau să-ți spun că îmi place și mie să înțeleg câte ceva despre proiecția conică. Dacă sunt în casă și privesc pe fereastră, obiectele de afară (case, copaci etc.) se văd desenate pe geamul pe care privesc. Astfel, planul de proiecție este planul geamului, iar centrul de proiecție este ochiul. Desenul nu face decât să reproducă imaginea (proiecția) pe un tablou. Ce zici?
Este doar o observație a mea, de nespecialist.

| EliLeli a răspuns (pentru sabin89):

Centrul se află pe axa care unește cei doi poli (ca sa stii).

| OldSoul a răspuns:

Ei bine, Alexandra...
Incepi sa te lovesti putintel de lumea cruda in care traim, si din pacate, cam cum patim majoritatea, totul incepe cand ajungem sa ne dorim dragoste...

Ei bine, pentru inceput...
Daca o persoana este pasionata de arta, nu inseamna ca este si un om bun.
De fapt, de multe ori daca stai sa analizezi, multe din persoanele "talentate" sau care exceleaza intr-un anumit domeniu, sunt cumva si increzute in ele laughing
Nu te astepta sa dai de oameni frumosi doar pentru ca picteaza, sau creeaza orice alta forma de arta. Si desigur, este valabil si in afara artei.
Nu trebuie sa-ti faci asteptari, nu trebuie sa-ti faci iluzii cu privire la celelalte persoane.
De multe ori, cand vine vorba de dragoste, din dorinta pe care o avem, incepem sa vedem persoanele cu care avem de aface mult mai bune decat sunt cu adevarat, cumva negam realitatea, si credem in iluzia pe care ne-am format-o noi in minte.

Iar, daca e sa facem referire la tipul de care zici, ei bine, trebuie sa intelegi niste chestii...
Cumva, toata lumea pozeaza in "ingeri", atat baietii, atat fetele.
Sunt rare persoanele care se arata cu adevarat din prima.
Daca o persoana este pe interes, trebuie sa fii constienta ca nu o sa-ti zica din prima adevaratele interese...
Sa fim realisti, daca-ti zice ceva gen: "Stii, eu vreau doar poze nud de la tine", in momentul urmator tu nu o sa mai bagi in seama persoana respectiva happy
De asta multe persoana in viata o sa-ti spuna exact ceea ce vrei tu sa auzi.

Tine minte asta.
Nu conteaza ce spune o persoana, conteaza ce-ti demonstreaza.

De asemenea, daca-ti place o persoana, nu te arata prea interesata, nu pana nu-ti castiga increderea.
Daca te arati interesata din prima, s-ar putea sa observe asta si sa incerce sa profite de pe urma ta.

| AlexandraTecsan13 explică (pentru OldSoul):

Wow! Ce răspuns complex și inteligent. Am rămas total și plăcut surprinsă de conținut, nu doar de mărimea mesajului. Vă mulțumesc din suflet pentru că ați scris atât de mult și de bine. Infinite mulțumiri și recunoștință pentru sfaturi. Am cam judecat o carte după copertă când am început să îl plac. Și tot el m-a blocat, culmea, când i-am zis că s-a amuzat pe seama mea și a profitat de mine, nu l-am jignit, doar i-am zis că jocul lui s-a terminat..Am hrănit o himeră cu sentimentele mele, aveți dreptate. Îndragosteala asta m-a orbit și m-a făcut să îl văd cum am vrut, nu cum era în realitate. Nu puteați să o spuneți mai bine.- Tine minte asta.
"Nu conteaza ce spune o persoana, conteaza ce-ti demonstreaza."- nu doar că voi ține minte aceste cuvinte, ci o sa-mi modelez viața după ele. Am incercat să fac un comentariu cât mai frumos pentru un mesaj pe măsură. Nu cred că am reușit dar dumneavoastră ați reușit să îmi deschid ochii și să văd realitatea. Vă mulțumesc din nou.

| OldSoul a răspuns (pentru AlexandraTecsan13):

Pentru putin!
Oricandwinking

| Goete a răspuns:

Posibil sa te placa.
Dar noi, baietii, din pacate, suntem de multe ori asa. Iti voi explica mai concret

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să nu mai discuți niciodată pe internet cu un bărbat dacă tu nu ești sigură că el e cel din poze.

| AlexandraTecsan13 explică (pentru anonim_4396):

Vă mulțumesc pentru raspuns, domnule, și petru că v-ați luat din timp pentru a mă ajuta. Era cel din poze. Pozele arătau asemănător cu cele date de dumneavoastră. Nu vorbesc cu persoane de pe internet care au poze false. Părea un băiat de încredere și serios la prima vedere. După față părea să aibă vârsta unui tânăr de 20 de ani. Arăta exact ca un student, în primul sau al doilea an de licență.

| AlexandraTecsan13 explică (pentru anonim_4396):

Nu mai am ce să discut cu el... speram să ne trimitem desene și să ne dăm sfaturi pentru a ne îmbunătății creațiile și să vorbim despre Michelangelo, Monet, Brâncuși... dar nu am avut cu cine. A preferat să se comporte necorespunzător. Vă mulțumesc, din nou, pentru raspuns. Să aveți parte de o seară frumoasă!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandraTecsan13):

Atunci îl blochezi și îl uiți.

De ce a procedat așa cu sexul?

De IDIOT de 20 de ani.