| marioara a întrebat:

Daca se poate, as dori sa aflu niste raspunsuri... Iau anticonceptionale Karissa. Din pacate aseara am uitat sa iau pastila. Trebuia sa o iau la 22:00 si am luat-o azi dimineata la 9:00. In prospect scrie ca nu trebuie sa o iau mai tarziu de 12 ore. Care este riscul daca am facut sex intre timp. Va rog sa imi dati un raspuns sigur ca sa stiu daca trebuia sa iau pastila de a doua zi si daca se poate sa imi dati si niste sfaturi (care sunt mai potrivite si cam cat costa). Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| leluc a răspuns:

Personal am renuntat la anticonceptionale de vreo 2 ani si am decis sa ma protejez folosind prezervativele. Sunt de parere ca nu e bine sa faci tratamente cu hormoni si sa-ti induci in mod artificial anumite modificari ale corpului. Si de ce sa inghiti chimicale cand poti folosi un prezervativ care nu face rau nici unuia din parteneri.

2 răspunsuri:
| mary_4249 a răspuns:

Ai luato inainte de a depasi pragu de 12 ore asa ca nu ar trebui sa se intample nimic dar ar trebui sa folosesti alta metoda de protectie pentru urmatoarele zile sau pana al urmatoru ciclu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred ca nu are nimic
asta depinde de cat timp ia pastilile...