| TEDI2345 a întrebat:

Hey TPU.Am si eu o intrebare pentru fete. Iau anticonceptionale Yasmin de doua luni si in ultima saptamana s-a intamplat ca de doua ori sa iau pastila cu 10 ore mai tarziu. Pe prospect scrie ca dupa 12 ore de intarziere incepe sa scada eficienta pastilelor, insa vreau sa aflu mai multe pareri. Ar trebui sa imi fac griji? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Contraceptia este asigurata, dar poti face dezechilibre hormonale foarte severe luand pastilele atat ed haotic. Contraceptivele sunt numai pentru femei responsabile, care le iau la aceeasi ora, fara abateri. daca nu esti capabila, mai bine renunti la ele si folosesti prezervativ. Un incident atat de mare, asa cum este o intarziere de 10 ore ar trebui sa se intample maxim o data in 2 ani, in nici un caz de doua ori in aceeasi luna! mergi al ginecologul care iti supravegheaza tratamentul pentru o consultatie si o ecografie si renunta la pastile in favoarea unei metode contraceptive mai potrivite pentru tine.

| TEDI2345 explică (pentru Brigaela):

Multumesc frumos pentru raspuns. Am luat si inainte timp de doi ani anticonceptionale si nu s-a intamplat niciodata sa intarzi nici macar 10 minute, acum am avut niste probleme de sanatate si am uitat de ele, insa nu este vorba de iresponasibilitate si nu se va mai intampla.

Răspuns utilizator avertizat
| Azµre a răspuns:

Nu faci și tu sex când întârzii să le ei.
Data viitoare să numai întârzii, puneți ceasul la telefon să sune zilnic la ora la care trebuie să le iei.
Dacă le iei aiurea or să aibă efecte negative asupra corpului tău!