| Chnss a întrebat:

Dupa un contact sexual neprotejat ( deoarece metoda de contraceptie a esuat) pe 29 iulie, am luat Escapelle dupa 6 ore, mi-a venit menstruatia pe 10 august si totul a fost ok, dar acum dupa cateva zilei de la terminarea menstruatiei tot vad ca am niste scurgeri inchise la culoare care nu au niciun miros... Nu se mai pune problema de sarcina presupun..Sau de vreo sangerare de implantare, din moment ce mie mi-a venit menstruatia.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca sangerarea pornita in data de 10 august s-a produs dupa trecerea a 12 zile fata de momentul sexului incriminat si a administrarii pastilei contraceptive se poate presupune ca a reprezentat MENSTRUATIA si nu sangerarea care de obicei se produce ca efect de aparare a organismului fata de hormonii sintetici introdusi in organism. Respectiva sangerare se produce dupa trecerea a 4-7(8) zile fata de momentul de administrare a pastilei, este slaba cantitativ, cu aspect diferit comparativ cu menstra, si de obicei semanifesta pe parcursul a 2 maxim 3 zile. Tu esti cea care poate sa-si dea seama daca sangerarea care s-a produs in 10 august a corespuns sau a fost similar/asemanator ca mod de desfasurare cu menstruatiile produse de obicei. Insa din cauza dereglarilor hormonale inerente (in cazul folosirii respectivei pastile) induse in organism de hormonii din pastila Escapelle este posibil ca dereglarea in cazul tau sa fie mai importanta si adevarata menstruatie sa urmeze sa se produca doar in zilele urmatoare. Dar daca sangerarea inceputa in 10 august s-a desfasurat ca o menstruatie adevarata si a avut durata, cantitatea, culoarea, textura, aspectul, mirosul, fluxul zilnic de eliminare de menstra similara cu menstruatiile anterioare atunci aceasta noua sangerare aparuta la cateva zile dupa terminarea menstruatiei poate reprezenta una dintre multiplele efectele adverse care se pot produce in urmatoarele 4-6 cicluri menstruale. Este recunoscut faptul ca in anumite situatii dereglarea hormonala poate persista multe luni de zile si se poate manifesta prin aparitia unor sangerari imprevizibile intre menstruatii si producerea urmatoarelor menstruatii cu totul imprevizibil ca si data si durata. Teoretic este imposibil sa existe o sarcina iar despre o sangerare de nidatie nici nu poate fi vorba (se exclude orice posibilitate). Multa sanatate!

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

E greu de ghicit ce se intampla. Iti recomand sa mergi la un contol medical, ca sa fii sigura ca totul e sub control - ma refer strict la sanatatea ta si la buna functionare a organismului, nu la sarcina. Ideea e ca sangerarile acelea nu au nicio justificare normala.