| Shi_Atat_DeEa_1998 a întrebat:

Bună ziua. am si eu o problema.
Am avut un contact sexul neprotejat nefinalizat pe data de 22 august.iar pe 23 am luat Escapelle. pentru siguranta.
Precizez ca luna trecuta pe 30 iulie mi-a inceput menstruatia si a tinut pana in 3 august.
Problema e ca prin 27-28 august am avut mici scurgeri roz. si azi in 30 mi-a venit menstruatia. Este acea sangerare falsa de la Escapelle sau menstratia in sine? Precizez ca ma dor ingrozitor ovare..ca de obicei cand imi vine..Va rog ajutati-ma, sunt confuza thinking

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai luat escapelle degeaba, in 22 august nici nu mai erai in perioada fertila, deci nu aveai cum sa ramai insarcinata.
In schimb, escapelle ti-a dat ciclul menstrual peste cap, pentru urmatoarele 2-3 luni vei avea ciclul la date aleatoare, pana si ovulatia putandu-se produce in orice zi a lunii.

| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand ai procedat intr-un mod de-a dreptul imbecil si IRESPONSABIL din moment ce ai folosit pastila contraceptiva Escapelle asa cum spui "pentru siguranta". Pastila contraceptiva se foloseste NUMAI in cazul in care formarea sarcinii nu mai poate fi evitata si acest lucru este stabilit de un medic ginecolog. Sexul din data de 22 august a fost intretinut intr-o perioada a ciclului menstrual in care ai fost 100% nefertila deoarece a fost intretinut dupa trecerea a minim 7 zile fata de data ovulatiei si formarea unei sarcini era IMPOSIBILA chiar si in cazul in care partenerul ar fi ejaculat intentionat in vagin. Sangerarea slaba si atipica pornita dupa 5-6 zile fata de data administrarii pastilei Escapelle a reprezentat oreactie a organismului fata de hormonii sintetici introdusi in organism absolut INUTIL/FARA ROST care au provocat o dereglare atat a activitatii hormonale cat si a ciclului menstrual. Menstruatia se va porni in mod negresit fiindca in proportie de 100% nu poate exista o sarcina, insa este imposibil de stabilit, anticipat momentul in care va incepe sangerarea, deoarece nimeni nu poate stabili cat este de intensa dereglarea hormonala. Probabil ca iti va fi o buna invatatura de minte si in viitor nu vei mai proceda la fel de iresponsabil. Multa sanatate!