| zElley a întrebat:

eu peste cateva zile plec din tara,am cautat un cabinet de ginecologie pentru o programare dar majoritatea nu pot luna asta sau pot exact in perioada cand am eu menstruatie. M-am hotarat sa iau anticonceptionalele Yasmin,am cumparat o cutie si am citit prospectul (Eu sunt fumatoare si nu sufar de nici una din bolile din prospect). Stiu ca se ia din prima zi a menstruatiei, 21 de zile dupa 7 pauza. Daca iau asa cum scrie in prospect sunt protejata? Sau mai trebuie si altceva pe langa yasmin? P.s Nu vreau copy-past de 10 pagini. Imi doresc ceva scurt si la subiect. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Orice femeie informata, trebuie sa stie ca activitatea hormonala este unica si definitorie organismului sau. Din acest motiv folosirea unor produse medicale care functioneaza pe baza hormonala poatefi folosita doar la recomandarea unui medic ginecolog. Alegerea produsului AC care se potriveste exact cu profilul tau hormonal se poate face doar in urma unui examen mamar, a unei analize de sange in vederea determinarii profilului de coagulare si a analizelor hormonale obligatorii, pe baza carora se obtine PROFILUL HORMONAL propriu. In lipsa unui astfel de profil hormonal nu se poate stabili metoda contraceptiva corecta/adecvata, intrucat exista dozaje hormonale potrivite fiecarei femei in parte, iar ceea ce i se potriveste unei alte femei sau celei mai bune prietene, tie ar putea sa iti faca rau sau efectele adverse sa fie mult prea puternice si sa fii nevoita sa intrerupi administrarea pastilelor la un moment dat. Este corecta descrierea ta privind modul de administrare si intr-adevar daca prima pastila este administrata din prima zi a menstruatiei, protectia contraceptiva este instalata din acel moment si nu mai este necesara folosirea unei metode de protectie suplimentare. Ti-as sugera sa intrebi medicul ginecolog, care este parerea lui cu privire la folosirea inelul contraceptiv intravaginal care datorita aportului cel mai mic posibil de hormoni in organism teoretic nu produce absolut nici un efect advers si are o eficacitate chiar superioara oricarui alt produs AC. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| TheWomanCat a răspuns:

Da happy

| lexii25 a răspuns:

Ai grija daca fumezi si iei anticonceptionale, pot provoca tromboza...
eu m-am lasat de ele cand am vazut niste cazuri care au dus si la deces