| AnnonomusAnonimusAnonimus2013 a întrebat:

in seara asta am facut sex cu prietena mea si dupa ce am ejacuat actul sexual a mai durat 3 4 minute, si dupa aceasta am sesizat ca prezervativul era aproape gol si pe langa inelul prezervativului se vedeau urme ca si cum sperma ar fi iesit afara...Se poate ca aceasta sa fi ajuns in vaginul prietenei? Am mai citit pe forumuri ca ar exista o asa zisa pastila de a doua zi, ce ziceti e eficienta daca o ia in primele 24 de ore? Sau alta metoda de a fi sigur ca nu risc ca ea sa fi ramas insarcinata. Nu vrem sa asteptam pana in ziua menstruatie adica pe 27 de regula, vrem sa fim sigur ca nu va ramane insarcinata dupa acest act.
Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pastila de a 2-a zi se poate in lua in interval de 48 de ore. Cu cat o ia mai repede, cu atat e mai eficienta. Si inca ceva OBLIGATORIU: se pot lua doar 2 pe an pentru ca provoaca o harababura hormonala in corpul femeii si poate dauna ingrozitor daca e luata mai des.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a se forma o sarcina este destul de mica insa nu si imposibila. Doar in cazul in care ciclu menstrual ar fi unul foarte REGULAT s-ar putea considera ca actul sexul s-a petrecut la 3 zile dupa ovulatie adica in perioada deja infertila si nu s-ar mai putea forma o sarcina. Insa acest calcul este valabil doar in cazul unui ciclu menstrual foarte sigur si regulat in care ziua calculata a urmatoarei menstruatii intodeauna este respectata si menstruatia se produce exact in ziua respectiva de fiecare data. Fiindca exista un risc destul de ridicat atat in privinta spermei care ar fi putut ajunge in vagin cat si a posibilitatii de a se naste o sarcina in acest caz devine necesara folosirea pastilei contraceptive Escapelle sau Postinor2. Unde nu-i cap vai de "pasarica" dar mai ales de sanatatea bietei femei. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca era in perioada fertila, cu siguranta a ramas gravida. Poate sa ia pastila de a doua zi dar, numai dupa ce consulta un medic ginecolog sau chiar medicul de familie.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Pastila de a doua zi