| ANDREUTA0000000 a întrebat:

Ma puteti ajuta va rog cu cateva sfaturi? Acum o luna am avut primul contact sexual, dar neprotejat...am vazut ca ma simt bine si am mers la ginecolog... dupa analize am descoperit ca am Candidoza..am luat ovule econazol, pliculete tantum rossa si crema lomexin.Mentionez ca vaginul meu e putin umflat, e din cauza ca ma cam durut putin? Seara folosesc aceste medicamente, iar dimineata zona vaginala e complet normala, dar pana seara ma balonez iar. Exista niste pastile sau trece de la sine ..doar ca a cam durut?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu trece de la sine, trebuie sa te tratezi si tu si partenerul pana te vindeci complet (poti avea nevoie de 5-10 vizite la ginecolog si tratament continuu cateva luni)

| ANDREUTA0000000 explică (pentru Brigaela):

Ar trebui sa imi mai cumpar ovule? Sau ce fel de pastile?

| ANDREUTA0000000 explică (pentru Brigaela):

Pot lua aceleasi ovule? Tratament..ma puteti ajuta

| ANDREUTA0000000 explică (pentru ANDREUTA0000000):

Pot lua iar econazol si crema lomexin? Nu vreau sa ma mai duc odata la ginecolog..am17 ani

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ANDREUTA0000000):

Este strict necesar sa te prezinti la o noua consultatie fiindca trebuie sa ti se faca o noua analiza a secretiei vaginale. Doar pe baza noului rezultat obtinut, medicul va stabili daca se continua sau se modifica medicatia folosita. Un tratament efectuat "dupa ureche" s-ar putea sa complice si mai mult starea "pasaricii" tale.

| Brigaela a răspuns (pentru ANDREUTA0000000):

Nu te poate ajuta decat ginecologul care te-a vazut. Inainte se termini tratamentul sau in prima zi dupa terminarea lui, vei merge la el si iti va spune ce ai de facut (de obicei iti va schimba tratamentul si iti va da unul nou pentru 10-21 de zile, urmat ed o noua consultatie). E foarte important sa te tii de tratament si de mers la gnecolog, sa nu faci pauze aiurea si sa urmati amandoi foarte foarte corect tratamentul ca sa va vindecati. Trebuie sa te mai duci la ginecolog, nu ai cum sa nu vrei, pana te vei vindeca vor mai urma macar 3-4 consultatii. Apoi de-abia te vei putea duce de rutina, la fiecare 6 luni (tu ai risc crescut de cancer de col din cauza inceperii vietii sexuale inainte de varsta minima permisa, a faptului ca ai facut sex neprotejat inainte de 18 ani si a faptului ca ai avut deja o infectie cu transmitere sexuala, asa ca vei merge toata viata des de tot la ginecolog, la fiecare problema cat de mica, plus o data la 6 luni daca nu ai absolut nici o problema.)

| Brigaela a răspuns (pentru ANDREUTA0000000):

Exact ce iti prescrie ginecologul dupa o noua consultatie care este extrem extrem de importanta

| ANDREUTA0000000 explică (pentru Brigaela):

Dar dacaa ma tin.o sa imi treaca? :-(

| Brigaela a răspuns (pentru ANDREUTA0000000):

Sigur ca da, atata timp cat faceti amandoi tratament corect. dar trebuie sa ai rabdare, sa te duci regulat la medic si sa faci tratamentul corect oricat este nevoie, sa nu treci peste nici o doza, sa nu iti fie niciodata lene fiindca nu mai ai simptome

| corbulalbrosu a răspuns:

Candidoza vaginala este o forma de vaginita, care se manifesta precum o inflamatie a vaginului si din acest motiv apar acele diferente ale starii in care se prezinta zona vulvara pe parcursul zilei. In urma consultatiei ginecologice medicul respectiv ti-a prescris un tratament pe care sa-l urmezi o anumita perioada, probabil ca de 3-7 zile. Tratamentul se poate face atat pe cale vaginala cat si orala. In cazul in care infectia continua sa se manifeste si dupa terminarea tratamentului prescris, trebuie sa te prezinti la o noua consultatie. Sanatate!

| ANDREUTA0000000 explică (pentru corbulalbrosu):

O sa mi treaca vreodata? Si daca incepe sa ma doara ovarul drept tot din cauza asta e?