| botik_3241 a întrebat:

Buna ziua!
Marti am avut contact sexual cu prietenul meu, protejat prima data, dar dupa, doar putin neprotejat. Menstruatia mi s-a terminat in ziua de joi cu o saptamana inainte, si la contactul neprotejat el mi-a spus ca nu a ejacuat in mine, m-a asigurat de asta, si adevarul e ca nici eu nu am simtit nimic.
Vreau sa stiu daca e totusi posibil sa raman insarcinata. Imi e si putin frica, adica a fost prima data.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, există RISC de sarcină deoarece ai făcut sex NEPROTEJAT!

Şi, după calculele mele, ERAI în perioada cu fertilitate RIDICATĂ, deci şi RISCUL de sarcină este MAXIM!

Ca să nu mai spun că, din moment ce la primul contact ( protejat ) el a ejaculat, lichidul preseminal CONŢINEA ( în mod SIGUR ) spermatozoizi, care au IEŞIT în vagin în momentul actului sexual neprotejat!

Dacă NU folosiţi prezervativ ( la fiecare partidă/număr ), atunci există RISCUL să rămâi însărcinată – indiferent de perioada de fertilitate în care te afli.

DAAA, există RISCUL să rămâi însărcinată chiar dacă nu ejaculează în tine - mai ales când te afli în perioada cu fertilitate RIDICATĂ.

Se poate rămâne însărcinată în orice perioadă, chiar dacă faci sex când eşti pe ciclu ( depinde de fiecare organism )!

Apoi, din câte înţeleg, acesta a fost PRIMUL act sexual ( atunci ai fost dezvirginată )...

TREBUIA să folosiţi PREZERVATIVUL – atât în momentul dezvirginării, cât şi după!

De asemenea, trebuie ştiut că la dezvirginare se POATE produce o "ovulaţie SPONTANĂ" : deci, în acel moment e posibil să fi cel mai fertilă ( indiferent de perioada "normală" de fertilitate calendaristică )!

Vezi răspunsul meu anterior ( la cealaltă întrebare ).

Toate cele bune.

| Thextruexme a răspuns:

Daca nu cuva nu ai simtit pentru ca vrei sa nu fii simtit si el te minte doar ca sa stai linistita atunci e posibil.Du-te la un ginecolog doar asa poti sa fii sigura si sa afli daca totul este inregula.Noroc.