| HelenAdrianna039 a întrebat:

Am facut sex neprotejat dar si protejat. dupa ce mi-a trecut menstruatia. Adica, inainte cu o zi sa o facem inca mai aveam menstruatie iar a 2-a zi, am facut-o. Prima data am facut-o protejat si s-a terminat in prezervativ, dupa am facut-o fara. El mi-a spus ca simte ca ii vine sa se termine in timp ce o faceam neprotejat, dar nu s-a terminat pentru ca a zis ca nu ii mai vine. A doua zi dupa ce am facut-o, mi-a facut oral si practic isi baga degetul in vaginul meu laughing) Dupa cateva minute am sangerat si inca sangerez. Plus ca am facut-o prima data, eram virgina. Este posibil sa se fii terminat in mine? Nu cred ca sunt sanse sa raman insarcinata...Dar totusi am niste banuieli si imi este frica.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intotdeauna in mod obligatoriu trebuie sa fie precizata DATA exacta DE INCEPERE A MENSTRUATIEI si nu cea a terminarii ei. Acest lucru este foarte important de stiut fiindca CICLUL MENSTRUAL incepe cu PRIMA ZI a menstruatiei. Nimeni NU are de unde sa cunoasca/stie/ghiceasca cate zile a tinut menstruatia in acest caz, 3, 5 sau 7 zile? astfel ca a 2-a zi de dupa terminarea menstruatiei poate fi a 4-a, a 6-a sau a 8-a zi a CICLULUI MESTRUAL. Dar fiindca de obicei menstruatia are durata de 4-5 zile se poate presupune ca sexul a fost intretinut in a 5-a sau a 6-a zi a ciclului, iar in cazul in care ciclul tau are o lungime medie de aproximativ 28-30 de zile, atunci reiese ca actul sexual a fost intretinut cu mult inainte de inceperea perioadei fertile a ciclului actual (cu 4-5 zile). In consecinta formarea unei sarcini in aceste conditii se poate aprecia/considera ca fiind atat teoretic cat si practic aproape IMPOSIBILA, chiar si daca am avea in vedere si faptul ca dupa ejaculare a urmat, inca un sex si fiindca nu a urinat intre cele 2 contacte, NU au fost indepartate din uretra posibilele urme de sperma si eventualii spermatozoizi supravietuitori care aproape sigur au ajuns in vagin. Cu toate acestea chiar si in acest caz, se poate admite ca fiind aproape IMPOSIBIL sa se nasca o sarcina in conditiile precizate adica cu 8-9 zile inainte de ovulatie, chiar si daca in timpul celui de al 2-lea sex s-a scurs sperma in vagin. Se pare ca menstruatia nici nu era terminata complet. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Nu te mai gandi la sarcina, pentru ca nu poti fi gravida.