| anonim_4396 a întrebat:

revin cu o intrebare legata de menstra. Nu, nu sunt insarcinata! Ma doare burta, dar menstra nu vine. In schimb am o scurgere rozalie de cateva zile. Gen cateva picaturi. Simt ca si cum trebuie sa vina dar ma streseaza faptul ca nu vine si ca ma doare burta de 5 zile. Mentionez ca a intarziat doar 3 zile insa acea scurgere ma sperie. Oare e doar pentru ca trebuie sa imi vina? Sau pentru ca sunt racita? Am mai avut probleme cand nu aveam menstruatie timp de 3 luni anul trecut din cauza nistor pastile iar de 3 saptamani si ceva nu mai beau nimic. Programare la ginecolog abia dupa craciun. A mai patit careva? Multumesc si sarbatori fericite tuturor!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza celor relatate in prezenta intrebare si a specificarii tale privind acea secretie cel mai probabil sangvinolenta, precum si cele privind durerile abdominale, se poate aprecia ca au aparut simptome care probabil sunt de natura premenstruala. Se poate afirma fara teama de a gresi ca in cazul tau este vorba de o dereglare a activitatii hormonale, care este chiar foarte intensa si ceea ce este si mai grav este faptul ca este cvasipermanenta deoarece se perpetueaza de foarte multa vreme, ceea ce induce si dereglarea intr-o mare masura a ciclului menstrual. Fiindca 1 sau mai multe dintre glandele endocrine din organismul tau nu functioneaza corect, cei 2 hormoni feminini esentiali estrogen si progesteron NU sunt produsi la timp si in cantitatile si raportul optim dintre ele. Aceasta functionare defectuoasa are ca urmare imposibilitatea maturizarii si a eliberarii ovulului din ovar la termen. Din aceste motive, cu cat este mai intensa dereglarea hormonala cu atat va fi mai mare intarzierea, iar uneori chiar si amanarea producerii ovulului. Aceste dereglari provoca in cel mai bun caz doar aparitia amenoreei adica intarzierea cu cateva zile sau saptamani a menstruatiei, sau transformarea ovulului imatur si imposibil de eliberat din foliculul ovarian, intr-un chist ovarian si instalarea sindromului SOPC, adica cel al ovarelor afectate de chisturi. Dereglarile hormonale NU au absolut nicio legatura cu varsta, virginitatea, lipsa activitatii sexuale, raceala, stresul, administrarea unor medicamente, etc. sau de inceperea vietii sexuale, fiindca dereglarile hormonale vor continua sa se manifeste la fel si provoaca in continuare dereglari ale ciclului menstrual. Singurul/unicul tratament eficient prin care se poate interveni pentru a ''repara'' si inlatura functionarea defectuoasa a glandelor endocrine, pentru ca activitatea hormonala sa (re)devina corecta si ciclul menstrual sa devina REGULAT, se poate realiza NUMAI/DOAR printrun tratament hormonal adecvat adica prin folosirea de pastile anticonceptionale (AC). In cazul tau atat consultatia endocrinologica cat si cea ginecologica sunt necesare si/sau mai mult decat... obligatorii. Multa sanatate!