| MutuPopescuAndrei a întrebat:

Buna ziua sunt foarte speriat, am avut un contact sexual neprotejat cu prietena mea, totul a fost acum doua zile (7 octombrie 2015 ) si sunt foarte speriat sa nu o fi lasat insarcinata, ideea e ca eu nu am ejaculat in ea, dar se poate sa fi avut o preejaculare, poate cumva sa ramana gravida? Si cam care sunt sansele de a ramane. De doua ore tot ma uit prin tot internetu sa vad ce pot face si vad tot felul de raspunsuri, va rog mult de tot sa imi dati un raspuns destul de concret. Prietena mea este foarte panicata in sensul ca o doare burta si se gandeste ca a ramas insarcinata adica tot ce pateste de exemplu a zis ca o doare capu zice ca a ramas insarcinata, eu sper din tot sufletul sa nu fie cum zice ea. Stiu ca am facut o greseala ca nu am folosit prezervativul... tin sa mentionez ca amandoi eram virgini. Inainte de actul sexual cu vreo ora eu am avut niste scurgeri pe boxeri ca sa zic asa. Actul sexual a durat in jur de 30 de secunde pentru ca ea a inceput sa sesizeze o durere asa ca am zis sa ne oprim, sper ca in acele 30 de secunde nu am avut nici o preejaculare si sa zicem ca as fi avut, sunt mari sansele de a ramane insarcinata? Deci credeti-ma ca in momentul acesta sunt foarte disperat si va implor nu dati raspunsuri doar de dragul de a da. Acest mesaj il scriu pe 9 noiembrie 2015. Am uitat sa zic ca pe 26 octombrie 2015 i-a venit ciclu. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Of. Din pacate riscuri exista. Mai ales ca la femei, la dezvirginare poate aparea ovulatia spontana... ceea ce inseamna ca nu conteaza in ce faza a ciclului menstrual erau.
Acum, durerile ei de cap si burta nu au ABSOLUT NICI O LEGATURA cu o eventuala sarcina.
Simptomele de sarcina apar (daca apar, ca nu e musai) dupa minim 5-6 saptamani de sarcina. ORICE simptom prezent pana atunci (dureri de cap, burta, ameteli, varsaturi etc) NU au nici o legatura cu o sarcina. Singurul care poate fi luat ca semnal de alarma este lipsa menstruatiei urmatoare. Abia daca se intampla sa nu vina, isi poate pune problema unei eventuale sarcini. Dar nici atunci 100% pentru ca dupa dezvirginare pot aparea dereglari.
Pe scurt, va trebui fie sa asteptati urmatoarea ei menstruatie, fie sa faca un test de sarcina peste 3 saptamani.
Din pacate faptul ca au trecut deja 2 zile. aproape 3 face si pastila de a doua zi inutila.
Oricum nu esti sigur daca ai avut eliminari de lichid sau nu...asa ca orice discutie e pur teoretica.
Dar ca idee DA, riscuri exista indiferent de cat a durat actul sexual.

6 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Inca e devreme sa va panicati, daca nu ai ejaculat in interior nu ramane insarcinata

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca prietena ta are un ciclu menstrual regulat (sau pe aproape) cu o durata medie de circa 28 de zile (considerata standard) inseamna ca perioada fertila se situeaza cu aproximatie intre 5 si 11 noiembrie (si in 8-9 noiembrie ziua ovulatiei). In cazul in care rationamentul este valabil sexul (deoarece si 30 de secunde pot fi considerate ca fiin sex) s-a petrecut exact in perioada cea mai critica. Doar tu poti sti sau garanta ca ai fost capabil sa-ti coordonezi si/sau controlezi ejacularea; deoarece acel lichid scurs pe boxerii tai inclin sa cred ca a fost chiar sperma. De regula extrem de putini baietii virgini in cazul primului contact sexual reusesc sa-si controleze ejacularea care de obicei se petrece in multe cazuri chiar in momentul inceperii penetrarii. Daca s-a produs ejacularea, probabilitatea de a se forma o sarcina este chiar foarte mare. V-as sfatui sa discutati cu un medic ginecolog deoarece doar el este cel care se poate pronunta daca este necesar sa fie folosit contraceptia de urgenta si anume pastila de a 5-a zi EllaOne in acest caz. Simptomele reclamate de prietena ta nu au nicio legatura cu o eventuala/posibila sarcina deoarece fecundarea ovulului se poate intampla teoretic doar in aceste zile (ieri sau astazi, eventual maine) in functie de data producerii ovulatiei. Cu parere de rau dar asta este situatia. Discutati neaparat cu un medic ginecolog. Multa sanatate.

| corbulalbrosu a răspuns:

""Eficacitatea pastilei EllaOne este de 95%, timp de 5 zile, reprezentand durata de viata a sperma­tozoizilor. Dintre cele 1.241 de femei care au participat la cercetari, doar 26, adica 2, 1% au ramas insarcinate.""
Medicii au un avertisment serios pentru tinerele care vor sa scape urgent de o sarcina nedorita. Pastila contraceptiva numita de a cincea zi trebuie luata numai cu reteta si doar la recomandarea specialistului. Altfel, femeile pot avea de suferit. http://www.csid.ro/sex/educatie-sexuala/pilula-de-a-cincea-zi-6908548/

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Am avut si eu intamplari de genu. Mergi la farmacie iei test, face testul si apoi sper sa suflii usurat

| Kriss96 a răspuns:

Eu nu cred ca a ramas. Mai rar sa ramai de la preejaculare. Daramite ca nici nu sti sigur daca ai avut preejaculare sau nu.Cel mai bine ar fi sa faca un test de sarcina si apoi dupa vreo 2 saptamani sa mai faca unul eventual. Menstruatia s-ar putea sa-i intarzie data viitoare deci nu te speria! Este destul de normal ca dupa inceperea vietii sexuale sa se deregleze si sa inatarzie chiar daca l-a avut regulat pana atunci.

| KMaddieK a răspuns:

Daca nu ai ejaculat in ea nu are cum. Simptomele astea sunt doar in mintea ei, nu apar dupa 2 zile, ci dupa 2 saptamani de la contact, daca e sa ramana. Eu zic ca n-a ramas. Stai linistit happy