| Darksidebb a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor ...ieri am avut primul contact sexual cu prietenul meu, el a avut preejaculare inainte dupa i.am facut oral si doar deupa vreo 5-10 minute m-a penetrat(fara prezervativ) in cazul in care a mai ramas preejaculare pe teava pot ramane insarcinata? cand am fost la baie am vazut ca sangerez, in rest nu s-a terminat in mine. de la preejaculare pot ramane insarcinata asadar? Imi fac niste ganduri acum...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca doresti un raspuns corect va trebui sa prezinti urmatoarele date concrete : in ce data a inceput ultima menstruatie, in ce data trebuie sa inceapa urmatoarea menstruatie, daca stii cumva/ai idee de ce tip este CICLUL MENSTRUAL (nu menstruatie) adica REGULAT sau NEREGULAT, data exacta la care s-a produs dezvirginarea ta. Doar pe baza acestor date se poate formula un raspuns catusi de cat clar si corect. Pentru a ramane insarcinata sexul trebuie sa aiba loc obligatoriu in perioada fertila si DA se poate ramane insarcinata cu SPERMA ramasa in URETRA daca dezvirginarea a avutloc in perioada dinainte de ovulatie. Multa sanatate.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti ramane insarcinata. In plus, daca eria virgina (asa se intelege) riscul este mai mare (poti avea o ovulatie spontana).

| whatevernvm a răspuns:

Puteai sa-ti faci gandurile astea inainte. Ii 12 lei un pachet de prezervative, nu va inteleg. Teoretic poti, sanse putine, dar nu e imposibil. Toata placerea sexului se duce dracu daca apar grijile de genul, din cauza asta s-au inventat metodele de contraceptie. Ma indoiesc oricum ca ai fi gravida, dar pentru viitor intrebarile de genul se pot evita daca aveti grija de voi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Numai tu stii ce ai scris acolo.

Ideea e ca orice contact sexual neprotejat poate duce la o sarcina. Care sunt sasnele nu le stie nimeni, sunt prea multe variabile in joc.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine cu siguranta ai ramas gravida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As arde-o pe aia de la avatarul tau.

| JustStitch a răspuns:

Atat timp cat nu te protejezi sunt sanse sa ramai insarcinata, am o curiozitate el ti-a facut tie oral?

| Darksidebb explică:

M-am panicat putin dar sunt ok laughing nu s-a intamplat nimic nedorit pana la urma

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Darksidebb):

Totul este bine atunci cand se termina cu bine, dar pentru a se intampla mereu asa trebuie sa stiti anumite lucruri. Majoritatea dintre voi mai copii, aveti impresia gresita si acest lucru se datoreaza faptului ca va lipseste informatia corecta si anume ca o sarcina se poate forma oricand, in orice conditii, sau ori de cate ori se produce contactul dintre organele voastre sexuale sau daca ajunge sperma in vagin. Sarcina nu se poate forma/lua nastere doar din sperma si exact din acest motiv in fiecare ciclu menstrual, adica in 22-23 de zile din cele 28 de zile ale ciclului (mediu ca lungime) chiar daca se intretine sex neprotejat si ajunge sperma in vagin din gtreseala sau intentionat, nu se va intampla absolut nimic. Sarcina poate lua nastere DOAR/NUMAI in cazul in care sperma ajunge in vagin in cele 4-5 zile din asa numita PERIOADA FERTILA. Doar in situatia in care sperma ajunge in vagin in acele 4-6 zile fertile, spermatozoizii existenti in sperma, au posibilitatea/sansa sa intalneasca un OVUL VIABIL care in urma fecundarii sa se transforme intro sarcina. Pe viitor ar fi bine/indicat sa aveti grija si sa evitati sa intretineti orice activitate sexuala in PERIOADA FERTILA. In restul zilelor teoretic pericolul este extrem de mic sau lipseste cu desavarsire in ultimele 8-9 zile ale ciclului menstrual REGULAT. Multa sanatate!