| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua TPU. Am o poveste dureroasa pentru mine și mi-aș dori sa ma puteți ajuta cu niște sfaturi. Am cunoscut acum 7 luni în urma un bărbat. Eu când l-am cunoscut era singur de 5 luni. Dar cu acea femeie era căsătorit. Înainte sa se despartă acea femeie a rămas însărcinată. Am stat la început de vorba cu el și i-am spus ca dacă vrea sa se împace cu ea sa îmi spună și ma dau la o parte. El mi-a spus ca nu se mai împacă niciodată. Atunci am hotărât sa formam o relație. El primele 3 luni de zile, nu mi-a zâmbit deloc și venea aproape în fiecare zi beat. Am încercat sa fac tot posibilul sa îl aduc pe drumul cel bun dar degeaba. Pentru el erau mai importanti prietenii și bautură. Problema e ca mereu se ascundea cu mine. De fiecare data când mergeam la el ma baga în casa dar se asigura sa nu îl vadă familia lui. Mergea cu mine doar în locuri unde erau străini. Asa a continuat mereu sa se ascundă. La început mi-a cerut timp sa nască ea. După ce a născut mi-a zis sa mai am răbdare. I-am cerut sa punem o poza pe Facebook și a zis ca nu. Nu voia sa afle fosta lui soția chiar dacă nu mai era cu ea de ceva timp bun. Mereu spunea ca ar vrea un copil cu bine. În ultimul timp s-a răcit și am început sa ne supărăm des. Eu am rămas însărcinată. Când am dat sa stau de vorba cu el mi-a cerut sa mai las timpul sa treacă, sa vedem ce va fi și ca poate vom fi împreună. Când am văzut ca vrea sa se ascundă și după ce a aflat ca sunt însărcinată și ca nu ii pasa m-am despărțit de el. Spunându-i ca nu îl voi lăsa niciodată sa își vadă copilul dacă pe el nu îl interesează. Oare de ce se ascundea mereu? Si ce ar fi mai bine sa fac în continuare? Nu mai pot și chiar nu stiu ce sa mai fac.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Tu chiar crezi ca e o idee buna sa faci copilul ala? Stiu ca el nu are nici o vina si tocamai de asta si spun, de ce l-ai chinuii cu un tata ce nu il iubeste nici pe el nici pe masa, ce bea pana nu mai stie de el si isi ascunde iubita prin boscheti.Sau de ce merita o mama cel mai probabil tanara ce nu stie inca ce face cu viata ei da a lui.
Ai gresit drastic de cand ai crezut ca el a trecut peste despartirea de sotie, totusi era nevasta lui ce i-a daruit un copil inaintea ta si cu care probabil a facut o casa, asta nu trece usor sau in 3 luni si nu stiu cum nu ti-ai dat seama de cand nu mai dadea pe acasa decat baut...Cum sa accepti si sa astepti pana ii e bine fostei ca sa iti fie bine si tie?

| Aaa1234 a răspuns (pentru Freya1):

Eu am sperat ca lui ii va fi bine. Și am stat 7 luni. Mar durea sa fac avort. Voi încerca și voi creste copilul fără el. Dar voi fi o mămică tânără. Am 19 ani. Dar nu vreau ca acest copil sa sufere.

| Freya1 a răspuns (pentru Aaa1234):

Foarte bine daca il pastrezi dar macar pentru binele copilului pune-l sa il recunoasca si sa iti plateasca pensie alimentara si du-te cu asta in instanta daca e nevoie.
Tu ai 19 ani si mai mult ca sigur nu ai muncit deci nu ai leul orbului cum vrei sa creasca copilul? Cu el e clar ca nu e de stat dar macar sa aiba copilul un benficiu si un ajutor.

| Aaa1234 a răspuns (pentru Freya1):

Bine. Totul spre bine.

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Primele 3 luni venea beat? In locul tau ii dadeam de atunci papucii. Ca barbat nu as fi procedat asa, daca mi-as fi dorit o relatie cu o femeie. Nu ai deloc experienta cu barbatii. Lucrurile sunt clare. Pune-l pe liber, sa se intoarca la ea.

| Aaa1234 a răspuns (pentru darrio2007):

Am tot sperat ca se poate schimba. Și ca va înțelege ca ceea ce face nu face bine.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar nu observi ce de prostii ai facut?
Te legi de un om de nimic, care si-a parasit sau nu sotia insarcinata si mai faci si un copil de care el nu are habar. N-ai nici un pic de ratiune? Paraseste-l si spera sa nu mai auzi de el decat atunci cand o sa plateasca intretinerea pentru minor.

| Aaa1234 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Îți mulțumesc. Nu o sa am nevoie de nimic de la el. O sa îl cresc asa cum o sa pot. Dar la el nu voi apela pentru ca lui se pare ca nu ii pasa.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu nici dupa atata timp nu ti-ai dat seama de ce te ascundea?
Cat de proasta trebuie sa fii, ca sa intelegi ca esti o nimeni, una cu care-si satisface madularul din pantaloni si pe care o arunca cand ii convine.
Te sfatuiesc sa renunti la sarcina, ca barbatul asta nu va fi niciodata al tau. Are familie si va fi toata viata alaturi de ai lui. Tu esti doar o distractie de moment.

| Aaa1234 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar el nu mai e cu ea de mult. Dar oricum ai dreptatea am fost doar o nimeni pentru el

| Toteu78 a răspuns:

Oare dc femeile citeodata nu gindesc?

| darrio2007 a răspuns (pentru Toteu78):

Oare de ce? Nimeni nu poate sti. Poate are cosorul pe placul ei!

| Aaa1234 a răspuns (pentru darrio2007):

Timpul va trece. Dar îmi e foarte greu. Pentru ca îl iubesc enorm de mult. Dar nu mai pot fi cu el deoarece se ascunde.

| Hammurabi a răspuns (pentru Aaa1234):

"Îl iubești enorm de mult?" Pe bune?
Un alcoolic ratat care își părăsește soția însărcinată și pe ascuns lasă gravidă o fată de 19 ani fără să-i pese...
Chiar merită toată dragostea ta.
Oricât de milă mi-ar fi de tine, nu-ți folosește la nimic. Nu te va face mai deșteaptă.

| Aaa1234 a răspuns (pentru Hammurabi):

Da. Ne-am despărțit. Sper sa am puterea sa reușesc sa trec peste și oricât de greu ar fi sa nu ma mai întorc la el. Ma suna azi și îmi spune sa ii mai dau câteva săptămâni ca se va schimba situația și sa fim împreună. Sau sa îl las sa ma ajute cu bani pentru copil. Scurt i-am zis ca nu sunt la piață sa facă târguri si ca copilul nu va fi la mila lui. A zis ca își face doar datoria de tata căutând copilul. Răspuns i-am data ca datoria de tata e sa fie mereu lângă copilul lui nu doar la plictiseala.

| Hammurabi a răspuns (pentru Aaa1234):

Poate vei înțelege la un moment dat că omul ăsta nu se va schimba niciodată și niciodată nu va fi un tată pentru copilul tău.
Tot ce poți face acum e să întrerupi absolut orice legătură cu el, pentru binele copilului tău. Îl vei crește singură, nu ești nici prima nici ultima, dar îți vei feri copilul de trauma unui tată alcoolic.
Și în mod sigur vei întâlni la un moment dat un om bun și cu suflet care să te iubească și să te respecte pentru ceea ce ești.

| Aaa1234 a răspuns (pentru Hammurabi):

Sper sa ai dreptate. O sa merg înainte și nu voi mai discuta niciodată cu el. Asa va fi. Cel mai bine.

| darrio2007 a răspuns (pentru Aaa1234):

Nu stiu cum poti iubi un asemenea barbat? Dar, tu hotarasti.

| Aaa1234 a răspuns (pentru darrio2007):

Dar inimii nu îi poți spune. Dar voi avea ambiția dea nu mai vorbi cu el.

| darrio2007 a răspuns (pentru Aaa1234):

Inima trebuie sa mai faca si sacrificii, pentru binele purtatoarei.

| Aaa1234 a răspuns (pentru darrio2007):

Asta asa este. Cu timpul va trece toate. E greu acum. Dar va fi și bine.