| alex177770 a întrebat:

Buna ziua tuturor! Fiind logoditi, am luat o pauza de o luna deoarece nu ne mai intelegeam deloc. Suntem impreuna de 2, 5 ani si locuim impreuna de 2ani.

Eu doresc o familie unita, liniste, vrem sa avem un copil si doresc sa aiba o buna crestere, sa dedic timp familiei si mai ales educatiei copilului, sa stau cat mai mult cu el daca se intampla aceasta minune.! Eu muncesc de acasa 8-12 ore pe zi insa imi fac orarul de lucru cum vreau.

In schimb ea munceste 3/4 zile pe saptamana in rest ori doarme fiind obosita dupa lucrul de noapte daca are tura de noapte ori pe zi se intalneste cu familia sau prietenii sau ne intalnim impreuna cu familia/ prietenii.

Neintelegerile noastre provin de la inceputul relatiei unde ea dupa iesiri cu fetele venea beata acasa si nu ma intelegeam deloc cu ea iar a doua zi ii parea foarte rau ca a baut mult.
Dupa cateva baute si cu mine de fata m-a facut prost, m-a umilit in fata prietenilor si cunoscutilor fiind bauta eu am iertat-o si am continuat relatia.
Inainte sa luam aceasta pauza am incercat sa facem copil insa nu s-a prind=s din prima iar cum mergem la medic avand terapii de cuplu si terapii individuale (mai ales pentru ea ca sa rezolve problema cu bauutul). Tin sa spun ca ea nu iese foarte des cu fetele (3-4 ori a ul trecut + petreceri de firma inca 4 (pe care ea nu le considera ca iesiri). Anul trecut a plecat cu jobul din tara timp de doua saptamani de 2 ori iar ultima data cu toate ca mi-a zis sa ma duc 4 in ultimele zile la ea (are hotel si tot acoperit de firma), atunci cand am ajuns a tipat la mine ca de ce nu o las singura sa se distreze cu colegii, ca sunt un catel, ca o lipitoare.

In ultimele zile, am profundizat putin toate aspectele care ne deranjaza.

Pe ea o deranjaza ca eu lucrez de acasa! Apartament de 120 mp, 4 camere, centrul orasului, in 1 camera am biroul si tin usa inchisa iar pe ea o supara ca ii stau pe cap toata ziua si se simte obligata sa imi dea raportul cu tot ceea ce face.
O deranjaza ca nu plec de acasa mai des, sa ies mai mult cu prietenii (ies 1 data sau de doua ori pe saptamana in timpul zilei iar o data la 3 luni in club si ma intorc la ora 1 acasa)

Ea la varsta de 36 ani vrea sa se apuce de teatru, film, reclame, videoclipuri, sa mearga la cat mai multe castinguri si sa faca ce ii place ca hobby in afara de lucrul de zi cu zi. (nu se stie daca o va face insa asta isi doreste).
Vrea sa iasa cu fetele la club la 12 noaptea si sa nu aiba ora de intoarcere (pana la 5 banuiesc ca mai mult nu are unde sa stea). (banuiesc ca de 3-4-5 ori pe an.
Petrecerile de la firma sau iesirile cu colegii in afara orasului pentru ea nu se pun si vrea sa stea pana a doua zi.
Sa plece cu fetele la mare/munte 1 data pe an.
Sa plece la prietena/prietenele din alta tara 1 data pe an.
In acelasi timp vrea familie si copil!
Vrea sa mearga la petrecerile firmei in alta tara de paste si de craciun, vrea sa lucreze in alt oras/tara 2 saptamani pe an ( e multinationala unde lucreaza).
In alta ordine de idei imi spune ca la noi in relatie totul este linistit iar ea vrea distractie si sa o las sa faca ce vrea/sa simta ca nu trebuie sa dea raportul (pentru ca ea nu va face niciodata nimic ca sa dauneze relatiei).
Pe de alta parte eu i-am propus sa merg cu ea la casting-uri, o las acolo iar eu imi vad de treaba mea prin Bucuresti insa nu vrea sa merg cu ea nici la castinguri, nici cand merge cu lucrul in tara/strainatate cate 2 sapt / 1 luna.

Ea doreste intelegere, ca fiecare avem vietile noaste iar familia si copilul nu va fi un obstacol in cariera ei. Dorete sa aiba aripi, familia sa ii dea acele aripi de care ea are nevoie. Si daca este sa aleaga intre familie si a avea un copil vs cariera (si familia sa nu ii permita sa aiba acea libertate in cariera prefera sa nu aiba un copil).

Imi spune ca este o fata normala si nu cere mult iar eu sunt invechit deoarece nu ii respect libertatea si dorinta de avansare in cariera.

Ce parere aveti? Ar mai trebui sa ii dau o sansa? Sunt eu exagerat cu contolul sau prea gelos? Va rog sa cititi si celelalte intrebari ale mele! Multumesc anticipat!

23 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce vrei sa faci cu o bețivă? Desparte te de ea, foarte urît ca si femeiile beau ca si barbatii, este rusinos sa vezi o femeie beata, este pentru ea ca femeie o lipsa de stapînire si o stima de sine scazuta, desparte te de asa ceva ca nu merită sa i faci un copil.

| Violleta2022 a răspuns:

Relatia este inutila si se va rupe curand, fiindca in dragostea adevarata nu exista pauze, iar daca nu va intelegeti acum, NU va casatoriti, fiindca nu va putea merge o asemenea relatie, niciodata.
Nu mai pierdeti timp inutil cu prostiile, ca sunteti ditamai adultii si vedeti singuri ca relatia asta nu are viitor. Cautati-va alti partneri de care sa fiti indragostiti si sa fiti impreuna, ca ranciuna si cearta sunt deja intre voi, pauza ceruta este deja semn de ruptura.

| alex177770 explică (pentru Violleta2022):

Deja vad si eu adevarul, Violleta! Ea nu vrea sa schimbe nimic! ramane asa cum e! Nu vrea sa isi distruga cariera in caz ca aceasta apare daca are familie si copil! Mergem pe drumuri total opuse!

| Emma30555 a răspuns:

Tu ești prea liniștit iar ea nu dorește o viata monotona. Tu vrei sa stai mai mult cu ea, în casa eventual, cu copil iar ea dorește mai multa distracție, varietate și experiente noi de viata. Eu personal rezonez mai mult ca ea, adică tind sa o înțeleg, ea vrea sa și trăiască viata mai intens, ceea ce nu înțeleg este de ce crede ea ca poate sa aibă și familie și viata libera. Un copil îți ocupa timp, nu e chiar asa simplu. Pe scurt parerea mea este ca sunteți diferiți și nu va potriviți. Din ceea ce ai postat tu aici mie nu mi se pare nimic anormal la ea. Ma refer la faptul ca merge cu firma, asta presupun ca o fac majoritatea de la ea de la firma, faptul ca iese de 4 ori pe an cu fetele nu e nimic ieșit din comun. Nu înțeleg de ce nu aveți anturaj comun, sa iești împreună cu toții, fete și băieți. E imatur sa iasă ea cu fetele și tu cu băieții. De ce nu va distrați împreună, sa va faceți o gașca comuna. E posibil ca tu sa fi mai introvertit sau poate mai matur și sa nu te mai intereseze în mod expres socializarea pe când ea este opusul tău. Pe de alta parte ma îndoiesc ca va iubiți, eu cred ca stati împreună doar pentru stabilitatea pe care v o ofera ideea de relație

| alex177770 explică (pentru Emma30555):

Buna Emma, si eu inteleg anumite cerinte ale ei, anul trecut am facut 12 vacante, insa cand este vorba sa stam in tara si sa socializam aici totul bine pe timpul zilei. Noaptea ea vrea sa iasa cu fetele la 12 noaptea si imi spune sa ies eu cu baietii! Ca ea are nevoie sa se distreze cu fetele iar eu nu am ce cauta acolo! La fel cu i-am zis de casting-uri daca pleaca dimineata si se intoarce seara nu am nimic cu asta insa daca trebuie sa stea peste noapte mi-ar face placere sa merg cu ea asa mai vizitam locul unde se duce insa ea imi zice ca vreau sa merg ca un catel dupa ea! Pe de alta parte iesirile cu munca si cu fetele nu ar fi o problema daca ea nu ar mai bea! (cand bea pur si simplu isi pierde controlul si oricine poate sa ii faca orice) de aici neincrederea mea... a mai facut-o in trecut, am iertat-o de 2 ori, mi-a promis ca nu o va mai face si a facut-o din nou! Cum sa mai cred in ea? Faptele vorbesc! Crezi ca un medic o poate ajuta daca ea nu lasa bautura? Are o speranta? Cand ea imi spune ca nu vrea sa se mai inbete dar in acelasi timp imi zice ca atunci cand se distreaza cu fetele nu conteaza daca bea 1 bere sau 7, ea vrea sa controleze situatia si sa nu se mai inbete! I-am propus sa lase bautura si refuza.

| Emma30555 a răspuns (pentru alex177770):

Mie mi se pare ca tu contorizezi prea mult toate. Adică numeri vacantele, ieșirile, prea le ții evidenta. Cat despre ea, nu știu ce sa zic, în mod normal alcoolul dezinhiba dar practic ceea ce faci este înăuntrul tău, dar dacă ar bea mai puțin ar fi mai ok pentru ea în primul rand.

| VoidEternal a răspuns:

Pe scurt, mie mi se pare genul de persoana care se pune pe ea inainte de orice. Nu as vrea atitudinea asta la mama copilului meu.
Daca iti doresti o familie, cauta-ti pe cineva mai cu picioarele pe pamant nu pe cineva care se viseaza actrita sau vedeta. Pentru fiecare actrita realizata, sunt 1 milion de alte fete care au visat si au facut eforturi sa ajunga in acelasi loc dar nu au reusit din varii motive. Asta se traduce in depresie si ranchiuna, din nou, nu ceva ce ai vrea de la o mama.

| alex177770 explică (pentru VoidEternal):

Apropo, imi zice ca nu cere nimic anormal, nu vrea sa se dedice la actorie numai ca daca se duce la casting-uri si ii apar job-uri, va fi oa alta surssa de venit!

| VoidEternal a răspuns (pentru alex177770):

Sa moara bibi dacă am auzit vreodată pe cineva ever că se duce la castinguri pentru o sursa extra de venit.

| alex177770 explică (pentru VoidEternal):

Dar ce se face la castinguri? Nu sunt din industrie si nu prea stiu! Din cate mi-a spus ea, acolo o aleg pentru reclame, film etc unde o platesc bine pe zi de lucru! Sau nu e asa?

| 120bulevard a răspuns:

"Ar mai trebui sa ii dau o sansa"

Nu-i mai da. Nu esti un om invechit, esti doar un om cu gandire limpede care doreste sa-si formeze o familie, din ce reiese pare ca vrea sa rupa paturile cu altii prin hoteluri, pe la tine prin casa, fara ca tu s-o suspectezi, de ce crezi ca te tot trimite afara din casa si pe ea o deranjeaza prezenta ta, daca o deranjeaza asa de mult prezenta ta ar fi bine sa transformi pauza asta intr-una permanenta, asa e mai bine pentru ambele tabere.

| Rux04 a răspuns:

Bună. Eu în locul tău nu i-aș mai da nicio șansă. Înțeleg să mai ieși din când în când cu colegii dar mi se pare că iese des. O familie înseamnă cât mai multe activități împreună. Din descriere îmi dau seama că tu nu contezi pentru ea.

| alex177770 explică (pentru Rux04):

Buna Rux, pai asta zice ea ca vrea, o familie dar se tine tot cu ale ei! Nu vrea sa lase deloc de la ea! Zice ca eu o tin in lanturi daca lucrez de acasa (ca trebuie sa ii dau spatiu), ca vreau sa stiu ce face daca pleaca din casa ( eu normal vad sa ii spun ce fac si unde ma duc) iar ea zice ca de ce sa stiu tot ce face ea, doar nu imi da raportul!

| Rux04 a răspuns (pentru alex177770):

De la a zice până la fapte este cale lungă. Pentru mine faptele contează în viața de zi cu zi.

| WilliamQoilung2024 a răspuns:

Nu pare genul de femeie care să vrea o familie.
Nu pare suficient de matură, pentru asta.
Dacă aș fi în locul tău, aș încheia relația fără menajamente.
Vrei lângă tine, o femeie adevărată, responsabilă, nu o fetiță râzgâiată.

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Tu ce spui? Oare? Te-a refuzat sa mergeti impreuna, desi firma ii plateste camera dubla...laughing) care e cu mintea in colturi si nu se prinde...E clar cu subiect si predicat ca te inseala!
Ideal ar fi sa o lasi in pace ca nu-i de tine, duduia asta. Fai surpriza ca atunci cand vine acasa sa nu te mai gaseasca. Casa e luata impreuna?

| alex177770 explică (pentru Ancadorinapascale1993):

Buna Anca, casa nu e luata impreuna! Am vrut sa luam si una impreuna insa ea a refuzat! Raspunsul ei a fost ca atata timp cat mie nu imi convin iesirile pe care ea vrea sa le faca, nu are rost sa ne luam ceva impreuna!

| alex177770 explică (pentru Ancadorinapascale1993):

Pai la fel zice si atunci cand are de lucru in alta tara, ca sunt si colege si se mai distreaza si ele ca fetele, mai barfesc, una alta! Si ca nu am ce cauta eu peste tot cu ea! Ca nu sunt catelul ei!

| alex177770 explică:

Apropo, doar ce mi-a comunicat ca va pleca la o petrecere de firma in alta tara care se va tine pe un stadion/concerte etc. I-am propus sa mergem impreuna si a zis ca nu am ce cuta acolo tinand cont ca firma ii platesta mancare, camera dubla, totul!

| lilianaivana a răspuns:

Inteleg ca vrea sa se iasa si sa aiba si familie in acelasi timp. Asta este complet normal! Nu uiti de tine atunci cand ai un copil, nu te lasi in urma. Dar parca, iesiri pana a doua zi si plecat singura 2 saptamani cu munca si tot asa, as intelege asta daca nu ar avea iubit, daca ar fi singura. Si eu daca sunt singura ma distrez la maxim, dar odata ce am iubit, nu mai e acelasi lucru si o las moale cu iesirile, pentru ca asa simt. Ea pare mai mult ca vrea sa fie singura, decat cu tine. Sa se planga ca lucrezi de acasa? Nu vrea nici sa te simta in casa. Mai bine nu te inhama la o familie ca ramai singur cu copilul saptamani intregi in timp ce ea se distreaza cu altii la hotel

| alex177770 explică (pentru lilianaivana):

Buna Liliana, nu stiu ce varsta ai tu insa ea are 36 deja! El la fel i-am zis, sa iasa cu fetele insa ora 3 mi se pare foarte ok de intoarcere insa ea se gandea si la after etc(niciodata nu a facut-o insa poate sa o faca atata timp cat tot o zice)
Sa plece cu fetele la mare/munte excus (din simplu motiv ca nu controleaza bautul iar in afara de asta prietenele ei isi cam inseala partenerii). Iar cum zici s tu ea nu vrea sa lucrez de acasa, ma indeamna sa plec de acasa cu prietenii, etc ca sa stea singura in casa pentru ca daca nu zice ea devine obisnuinta/plictiseala iar ea mai are nevoie si de distractie. Din cauza asta se gandeste la toata partea artistica!

| alex177770 explică (pentru lilianaivana):

Iar problema este urmatoarea! Nu este ca firma o obliga sa liucreze in afara orasului/tarii ci ea isi cere singura! Daca ar obliga-o crede-ma ca as intelege situatia! La fel si cu petrecerile, nimeni nu o obliga! Se inscrie singura!

| lilianaivana a răspuns (pentru alex177770):

Da, doreste sa se distreze. Cum am mai spus, vrea sa fie singura, nu cu tine