| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua tuturor! Pe 18 aprilie mi-a venit menstruatia, iar ieri am intretinut un raport intim neprotejat.Mentionez ca eram in a 12a zi,iar azi am mers la farmacie ca sa mi iau o pilula de-a doua zi,am cerut sfatul farmacistei si mi-a spus ca voi avea greturi,ca voi avea dureri de burta,sau ca voi varsa, iar in acest caz trebuie sa mai cumpar o pilula de-a doua zi.Despre aceste informatii stiam,pentru ca m-am documentat.Mi-a recomandat sa iau Escapelle 1, 5 mg comprimate.Am rugat-o sa-mi dea si o pastila intivomitiva si mi-a dat.Am lasat un pic de timp sa treaca, apoi mi-a spus sa iau acea pilula de-a doua zi.La scurt timp dupa ce am luat-o,am inceput sa am greturi,din fericire nu am varsat,dar am dureri abdominale,si ma dor sanii. Spuneti-mi va rog,daca nu voi avea sangerari in urmatoarele zile,inseamna ca procesul de nidatie nu a avut loc? Mentionez ca am menstruatie regulata, de 28 de zile. Farmacista mi-a explicat ca perioada minima de fertilitate incepe din a 14a zi.Credeti ca voi avea dereglari hormonale, sau este posibil sa-mi vina exact la data care este mentionat venirea menstruatiei? Aceasta pilula de-a doua zi am luat-o dupa 17 ore de la contactul intim.Va rog sa ma ajutati.Va multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici un semn care sa iti spuna daca nidatia a avut sau nu loc, vei afla peste 28-35 ed zile facand o ecografie cu sonda transvaginala.
Desigur ca este posibil sa ai dereglari hormonale, mai ales ca nu ai fost consultata de ginecolog si ai riscat enorm (daca de exemplu ai un chist de ovar sau o leziune de endometru de care nu stiai, pilula de a doua zi poate sa iti dea complicatii severe).
Marti dimineata trebuie neaparat sa te vada ginecologul tau, cel care te consulta regulat si care stie exact care este starea ta de sanatate genitala. El iti va spune ce ai de facut pentru a evita pobleme mari: tumori genitale, infertilitate, etc

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca vei avea dereglari hormonale pentru 3-12 luni, depainzand de corpul tau!
Dar Ovulatia si menstruatia pentru urmatoarele 3 luni nu se mai poate calcula, deoarece bomba hormonala care t-ai introdu-s in corp, ti-a dat tot sistemul hormonal peste cap. Unora le este necesar 12 luni sa-si revina dupa o asemenea pastile.
Asemenea pastile se iau odata in viata si atunci, doar in situatia in care a fost un accident si esti sigura ca erai in perioada fertila si nu vrei acel copil.

r fii trebuit sa luati in consdieratie prezrevaivul, care NU are nici un efect secundar nici la baiat si nici la fata, nu doare, nu musca, nu este gros, nu incomodeaza deloc si nu costa mai nimic, in plus, ofera tot comfortul, linistea si siguranta unui sex placut si fara griji, si fara boli cu transmitere sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) In primul rand, in cazul tau, poti fi acuzata ori de o crasa IRESPONSABILITATE ori de o incalificabila lipsa de logica si de ratiune. Este inadmisibil si complet ilogic sa intretii contacte sexuale neprotejate in perioada fertila fiind constienta ca exista posibilitatea de a se forma o sarcina si pe urma cu o "seninatate dezarmanata" sa folosesti pastila contraceptiva. Fiindca ciclul menstrual este regulat si avand o durata constanta de 28 de zile, reiese ca ovulatia urma sa se produca peste 2 zile, deci folosirea pastilei a devenit oportuna insa numai in cazul in care sperma a ajuns in mod sigur in vagin. Hormonii eliberati din pastila Escapelle au rolul de a inhiba/opri functionarea ovarului, ceea ce a impiedicat maturizarea si eliberarea OVULULUI. Fiindca ovulul NU a mai fost produs si eliberat rezulta ca spermatozoizii NU au avut ce fecunda si in aceste conditii NU s-a mai produs/format o sarcina. Peste circa 4-7 zile aproape in mod sigur va incepe o sangerare slaba cantitativ si de scurta durata, de regula de 1-2 zile care reprezinta o reactie de aparare a organismului, deci nu trebuie confundata cu menstruatia. In functie de intensitatea dereglarilor hormonale care vor avea loc in organismul tau in perioada urmatoare care s-ar putea manifesta pe termen lung de mai multe luni de zile, ciclurile menstruale pot deveni foarte neregulate si menstruatiile sa se produca imprevizibil si complet atipic. S-ar putea ca urmatoarea menstruatie sa inceapa la data preconizata, dar la fel de bine poate intarzia si sa inceapa la o data ulterioara imposibil de anticipat/prevazut. Multa sanatate!

| Kira5854 a răspuns:

Trebuie sa astepti acum 5 zile dupa data in care trebuia normal sa iti vina menstruatia.
PAstila de a 2-a zi o poate intarzia cu pana la 5-6 zile.
Nu ai voie sub nicio forma sa faci sex neprotejat in aceasta luna si recomand nci in urmatoarele 6, pentru ca apar dereglari hormonale. E posibil ca menstruatia sa se deregleze, altfel nu vei stii cand ai ovulatia.
PATILA DE A 2-A ZI NU E DOAR O CONTRACEPTIE CI ESTE O BOMBA HORMONALA. MAI IN REGULA DECAT UN AVORT, DAR ERA SI MAI BINE SA FITI MAI RESPONSABILI.

| madalin261 a răspuns:

Daca ai luat pilula de a2a zi numai ai nici-un risc :* te pup