| Laurentiu_Pop_1996_kc1s a întrebat:

Am facut sex (anal) cu prietena mea, nu am ejculat in ea dar s-a stropit putin pe vagin(pe labii). A doua zi a luat pilula de a 2-a zi ( Escapelle ). Menstruatia (la 34 zile, nu cred o are regulata ) a venit la 7 zile dupa pastila si a durat 3 zile (ca de obicei ). Acum o doare in jurul stomacului si zice ca i s-a cam umflat si ca isi simte burta umflata, nu are greturi sau altceva. De la ce sa fie? Sa fie insarcinata?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici macar nu era in perioada fertila cand a luat pastila, daca era cu 7 zile inainte de menstra.
cand nu exista sex vaginal cu penetrare, nu se poate ramane insarcinata, deci, pastila de a doua zi a fost luata fara nici un folos.
Data viitoare folositi prezervativul pentru sex anal, ca-i mai sanatos si mai igienic!

| Emilian65 a răspuns:

Nu poate fi gravida, deoarece actul sexual s-a desfasurat cu 7 zile inainte de menstruatie.

| vocea a răspuns:

În primul rând, este indicat s-o foloseşti după ce ai întreţinut relaţii sexuale neprotejate sau dacă metoda de protecţie a fost compromisă (spre exemplu, s-a rupt prezervativul) şi doreşti să împiedici o eventuală sarcină. Ea împiedică fixarea în uter a ovulului fecundat de spermatozoid, fapt ce are loc în primele cinci-şase zile după actul sexual. Spre deosebire de alte metode contraceptive care se folosesc înainte sau în timpul actului, pastila de a doua zi poate fi folosită după ce actul sexual a avut loc.
Ca metodă contraceptivă care acţionează la nivel hormonal, pilula de a doua zi poate avea efecte adverse asupra organismului: dureri de cap, oboseală, greţuri, vărsături, tulburări ale ciclului menstrual.
Si cred ca din aceasta cauza are aceste simptome.

| radubz a răspuns:

Nu este insarcinata