| Elnnna a întrebat:

Bunaa. as avea si eu o nelamurire, va rog frumos ajutati-ma. pe data de 8 aprilie mi-a venit ultima data menstruatia iar pe data de 14 mi s-a terminat. Pe16 am avut contactul sexual iar pe 17 am luat postionor prima pastila dupa 6 ore iar a doua la 11 ore. La fix o saptamana, pe data de 23 am avut aceste sangerari. Astazi este a 4-a zi in care le am. Va rog frumos, spuneti-mi, urmatoarea menstruatie imi vine peste 25 de zile cu aproximatie? Este vreo sansa sa fi ramas insarcinata? Am avut un singur contact neprotejat iar prietenul meu nu si-a dat drumul in mine, ci la baie. Va rog frumos ajutati-ma. Este cazul sa imi fac probleme fiind a 4-a zi cand am aceste sangerari? Rog seriozitate

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ginecologul care ti-a prescris Postinor iti poate raspunde la intrebare, mai ales ca e ceva foarte ciudat: riscul de sarcina era prea mica ca sa merite riscurile foarte mari la care te expui luand Postinor, deci ginecologul a observat ceva in timpul consultatiei care i-a indicat faptul ca ai nevoie de Postinor si ca riscul ed sarcina este mai mare decat ar fi fost normal in ziua a opta a ciclului menstrual.
Ginecologul iti va spune (trebuia sa-ti spuna de fapt) cand sa astepti urmatoarea menstra.
Postinor nu protejeaza complet, scade cu 75% riscul de sarcina. Tu trebuie sa intrebi ginecologul cat a apreciat riscul de sarcina de a hotarat sa-ti adminstreze postinor in ciuda reactiilor adverse. Nu e cazul sa-ti faci probleme de sangerare atata timp cat esti in supravegherea medicului si nu ai incalcat in nici un fel indicatiile lui. Sangerarea atat de prelungita este o reactie adversa care semnifica ca ai ceva probleme serioase hormonale, dar medicul stie ce sa-ti prscrie ca lucrurile sa se normalizeze in 6-12 luni si sa n-ai sechele grave pe termen lung.

| alexandraplay a răspuns (pentru Brigaela):

Dna brigaela esti cam priceputa la astea

| Brigaela a răspuns (pentru alexandraplay):

Sunt medic.

| alexandraplay a răspuns (pentru Brigaela):

Ok am vazut ca stii multe si de asta te rog ceva daca e sa intreb eu ceva o sa imi raspunzi doar daca te pricepi nu acum cand o sa am o problema

| Brigaela a răspuns (pentru alexandraplay):

Sigur ca da, daca stiu, cu cea mai mare placere. Doar ca te rog sa-mi trimiti o atentionare prin mesaj privat daca vezi ca nu raspund, caci este posibil sa nu vad intrebarea

| alexandraplay a răspuns (pentru Brigaela):

Ok

| Crisu a răspuns:

Nu esti insarcinata! Totusi, daca doresti sa fi sigura... fa un test de sarcina.

| DNSK a răspuns:

Merita clipele alea de placere toata zoala si spaima de acum? intreb si eu asa..vai de capul vostru.

| alexya_8105 a răspuns:

Eu zic aproape sigur ca nu ai ramas insarcinata....ca sa ramai trebuie sa lase ceva ceva acolo, nu te ingrijora:*

| alexandraplay a răspuns:

Pai nu cred ca ai ramas dar ar trebui sa ceri ajutorul unui Ginecolog bun nu unor copii de pe net decat sa risti du-te la control sanatate si noroc

Răspuns utilizator avertizat
| alexandraplay a răspuns (pentru Suntetiprearatati):

Mersi mult ca imi d-ai dreptate big grin

| Elnnna explică:

Va multumesc mult. Sunt putin speriata din cauza acestui lucru. Inca odata, va multumesc pentru raspunsuri.