| Rusu_Alex_1999 a întrebat:

Bunaa TPU vreau niște sfaturi mă termin prea repede când fac sex sau masturbez cum pot sa scap de problema asta? Dau funda chiar vreau sa știu...

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca masturbarea excesiva duce la ejaculari precoce!

| seth2016 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mai zise si Greta ceva ca sa se afla in treaba happy. Masturbarea poate fi parte a terapiei in cazuri de ejaculare precoce.

| Violleta2022 a răspuns (pentru seth2016):

Cand esti copilas, este bine sa tii gura inchisa, decat sa vorbesti despre ceea ce nu stii!

Adevarul este ca, una din cauzele majore ale ejacularea precoce este si masturbarea!
Aici ai toate explicatiile medicale, cu video publicate de Dr. Vlaicu Nicolae:

http://www.clinicaon.ro/ejaculare_precoce.html

| seth2016 a răspuns (pentru Violleta2022):

Poate citesti mai bine si intelegi ceva. El se refera la graba, nu la masturbarea excesiva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru seth2016):

Dupa cum spuneam, copii mici ar trebui sa nu se bage in discutiile adultilor ca-si prind urechile!

Deci, DATORITA ejacularii precoce, masturbarea si sexul nu pot tine mult, de aceea baiatul se termina repede!

| doctorandus a răspuns (pentru Violleta2022):

Despre teoriile anti-masturbare:

„Profesia medicală nu s-a lăsat convinsă. Orice medic și psiholog cu care am vorbit m-a informat că `nu există dovezi` pentru o corelație între masturbare și performanțele sexuale, și este o supra-simplificare să credem că masturbarea frecventă ar fi cauza ejaculării întârziate. Conform lui Stephen Snyder, un terapeut sexual din Manhattan, `cel mai adesea asta nu se întâmplă.` Darius Paduch, un profesor universitar de urologie și medicină reproductivă la Weill ­Cornell Medical College, a mers mai departe, spunând că ejacularea produce o fertilitate mai ridicată. `În practica noastră medicală, cautăm ca bărbații să aibă erecții de cel puțin trei sau patru ori pe săptămână,` a spus el. Paduch a citat de asemenea studii care au găsit că cei care ejaculau de mai multe ori pe săptămână aveau un risc mai scăzut de disfuncție erectilă pe măsură ce înaintau în vârstă. Există de asemenea procesul natural al corpului de eliminare a spermei: mulți cei care sunt contra masturbării încep să aibă vise erotice."
—Emily Witt, "Hands Off", New York, 22 aprilie 2013, pp. 28-31

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| doctorandus a răspuns (pentru Violleta2022):

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| corbulalbrosu a răspuns:

Pur si simplu este vorba de lipsa de experienta sexuala. Din acest motiv apare fenomenul de SURESCITARE atat fizica cat si psihica in momentul in care esti in compania unei femei. Totul se va rezolva de la sine pe parcurs in urma acumularii a tot mai multa experienta si incredere in tine. Succes!

| Emilian65 a răspuns:

Esti prea excitat in timpul actului sexual si al masturbarii. Incearca sa te controlezi cand faci sex sau te masturbezi.

| seth2016 a răspuns:

Masturbeaza-te cu cateva ore inainte de sex daca esti prea excitat.

Foloseste un prezervativ ca sa mai reduci din frecare.

| seth2016 a răspuns:

Bine Gretta. Nota 10 cu felicitari! Vezi ca ai o problema cu cine a fost mai intai, oul sau gaina.

| kandaraki a răspuns:

In primul rand nu te mai masturba. in al doilea rand in timpul actului sexual nu te gandi la faptul ca termini, enjoy the moment, uite la partenera.

| seth2016 a răspuns (pentru kandaraki):

>> In primul rand nu te mai masturba
Care e logica ta?

| kandaraki a răspuns (pentru seth2016):

Logica e in faptul ca nu trebuie sa te masturbezi prostule daca vrei sa faci sex normal dar nu sa te termini in cateva secunde

| seth2016 a răspuns (pentru kandaraki):

Era de ajuns sa raspunzi fara sa ma jignesti.

| kandaraki a răspuns (pentru seth2016):

Era de ajuns sa nu te masturbezi excesiv si nu aveai sa adresezi aceasta intrebare

| seth2016 a răspuns (pentru kandaraki):

Ce psiholog fin esti ma kandaraki rolling on the floor.

| marlan a răspuns:

Du-te la farmacie si cere maraton

| NoGenderMF a răspuns:

Incearca Durex Extended Pleasure. Ei zic ca vei rezista mai mult in timpul sexului