| Ioana_Luiza_1998 a întrebat:

Bunaaa! Am nevoie de un sfat sau mai multe. Deci, acum 2 ani am cunoscut un tip care e cu un an mai mare ca mine. Mi a placut mult timp de el. Acun 2 saptamani am reinceput sa vorbim. El nu e in Romania dar va veni in curand. Problema este urmatoarea: tipul m-a intrebat acum 10 zile daca sa fim impreuna si eu am spus ca da. Parintii mei nu stiu si as vrea sa i spun mamei dar habar n am cum. Mi e frica de cum va reactiona. De cunoscut nu as vrea sa l cunoasca. Avand in vedere ca are niste cicatrici pe fata dintr un accident recent cred ca ar spune ca e baiat rau si ca n am ce cauta cu el. Pana acum n am mai avut iubit.
Asadar, cum ii pot spune mamei mele de el? Multumesc mult

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cati ani ai si depinde de ce ai voie sa faci la varsta asta.
imi imaginezi ca nu vei putea iesii afara, daca nu-i spui mamei unde te duci sau cu cine te duci, nu?
Eu spun sa fii cinstita si sa-i spui mamei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îi poți spune că vrei să discutați despre un subiect mai delicat. Că ai nevoie de răbdare, sprijin și îndrumare. Îi poți spune cum a început totul sau îi poți spune câteva amănunte. Ce-ți place la el. Spune-i să abordeze situația cu calm și înțelegere, că pentru tine este un moment delicat și important chiar dacă nu va fi primul și ultimul.
Este normal să te îndrăgostești. Argumentează-i decizia ta de a avea un iubit așa cum simți. Menționează-i faptul că ea a fost ca tine, dar tu ca ea nu. Ai nevoie doar să te înțeleagă.

| 10msn a răspuns:

Ii spui pur si simplu, chiar daca ale acele cicatrici, ii povestesti inainte totul, de unde le are si ea va intelege.

| PatrickTSR a răspuns:

Nu ii spui pentru ca mamele au un fel de reactie adversa... ca si o alergie, ceva ce le deranjeaza pnm am mai avut cazuri cand s-a intamplat sa ma despart de o fata din cauza mamei ei