| AleeeeeE a întrebat:

Bunaaa. O problema, ajutar va rog frumos
Deci. mi-am inceput viata sexuala acum 3 luni. Pana acum am avut 5 contacte sexuale, protejate bine-inteles, ultimul contact fiind acum 7 zile. Totul bun si frumos, nu s. a intamplat nimic.
Ieri am avut o durere de cap, care insa a trecut imediat in 10-15 minute.
Astazi, mi-a venit ciclul, dar am o durere insuportabila de burta, ma doare foarte rau, din cand in cand ma mai lasa, si ma apuca din nou. Tin sa mentionez ca din cand in cand imi mai amorteste si piciorul stang. Eu si cu iubitul meu suntem destul de speriati, as vrea ca la terminarea ciclului sa fac un test de sarcina preventiv, pentru a ne linistii
Am 15 ani.
Multumesc frumos, si astept raspunsuri cat mai concrete
Cel mai bun raspuns primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
| :X pinky love you :X a răspuns:

Daca spui ca ai dureri insuportabile de burta si iti amorteste piciorul este foarte probabil, si vorbesc serios, sa fie de la apendicita. Cam astea sunt simptomele prezentate de tine. Mai ales daca te doare si capul. Eu spus sa te duci la medicul de familie impreuna cu mama ta sa vada ce ai... nu o sa te intrebe de viata sexuala deci daca vrei sa nu afle parintii e ok. Daca durerea persista e destul de grav o sa trebuiasca sa te operezi, incearca totusi zilele astea sa mananci ceva mai usor [ lactate, supe ] si evita pe cat posibil alimentele care se digera greu [ alune, seminte, fructe tari, carne vita/ porc] Si in legatura cu sarcina [ pentru ca presupun ca la asta va duce gandul] poti face un test pentru a te linisti nu strica, dar nu cred ca e vorba de vreun copil din moment ce ati facut sex protejat. Tine minte, in cazul in acre durerea persista, du-te la un medic. Si eu spun sa lasi viata sexuala mai usor ca ai timp cand ai sa fii mai mare de ea... scoala e pe primul plan acum. Ai grija de tine si succes. Sper ca ti-am fost de folos. Pa pa :*

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata, dar cred ca ai probleme determiante de inceperea extrem de devreme a vietii sexuale. Oraganele tale genitale sunt ale unei fetite, complet nepregatite pentru viata sexuala si fiecare act sexual este o trauma majora, foarte greu de tolerat, care lasa leziuni mai mici sau mai mari care se sumeaza.
Oricum, dupa menstra e cazul sa mergi din nou la ginecolog, de preferat la acelasi la care ai fost si prima data si sa soliciti niste investigatii mai amanuntite (ma gandesc deja la o colposcopie).

| Nextone a răspuns:

Poate nu ti-ar strica o vizita la gineoclog, s-ar putea sa ai chist pe ovar, deci ceva dereglari hormonale.Am fost si eu in aceeasi situatie ca a ta si in urma unei vizite la ginecolog am aflat ca am chist pe ovar si am facut tratament.Nu cred ca esti insarcinata daca ai zis ca v-ati protejat dar pentru linistea ta poti face un test de sarcina. Sper sa fie totul bine, Baftahappy

| ĺuЂĺřξ a răspuns:

Aaaa pai daca tia vanit ciclul durerile de burta sunt normale in aceasta perioada la fel si durerile de cap; nu iti fa griji dac v-ati protejat... dar totusi poti face un test sa fi sigura sper ca te-am ajutat Bafta love struck funda? plz! love struck

| ĺuЂĺřξ a răspuns:

Aaaaa si am uitat sa iti spun dac ti-a venit ciclul nu ai cum sa fi insarcinata asa ca stai linistita... pup love struck love struck love struck

| MiCuLuTsA a răspuns:

Eu spun sa stai linistita.ati avut contact sexual protejat.stai linistita ca durerea de cap nu are nici o legatura cu o posibila sarcina nici nu se pune problema la o amortire de picior nu are chiar nici o legatura.eu spun ca dupa terminarea contactului sa verificati daca nu este spart prezervativul happy. si pentru durerile de menstruatie ia un nurofen este pentru orice fel de durere ibuprofen este iarasi foarte bun sper ca ti-am fost de folos pup cyus

| zapa1 a răspuns:

De ce te-ai grabit? Nu te-ai gandit ca e o varsta frageda? Ca poate organismul tau nu e foarte dezvoltat? te felicit ca te protejezi, dar cum? Prezervativ? Bun, dar si cu el te poti imbolnavi, e adevarat nu te molipsesti cu boli f.grave,dar sunt altele minore care adunate se agraveaza.Acum e netul, cauta informatii mai multe sau du-te la un ginecolog cu prietenul tau sa va explice el mai bine ce inseamna sexul la o varsta frageda. In viitor asculta de parinti, frati, surori daca ai, ca nu cred ca-ti vor raul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nicio treaba durerea de burta cu sarcina. e doar de la menstru. daca ti-a venit ciclul, stai linistita. take a break, take a kit-cat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nicio treaba sarcina cu durerile de burta. sunt doar de la menstru. e foarte bine ca ti-a venit ciclul, poti sta linistita.