| MihaelaCaty a întrebat:

Bunaaaaa. Am 17 ani si acum 6 zile am avut primul meu act sexual ( tin sa mentionez ca nu a curs sange, nici macar nu stiu daca mai sunt sau nu virgina ). Chestia e ca, dupa ce a ejaculat, acesta m a penetrat putin ( a ejaculat afara. si dupa am avut primul contact sexual ). A doua zi, am fost la el si am facut sex protejat ( tin sa mentionez ca nici atunci nu mi a curs sange ). Faza e ca sunt putin speriata. perioada lunara tr sa imi vina acum 5 zile. si intarzie. Si nu stiu ce sa fac, ma gandesc fix la ceea ce e mai rau ( o posibila sarcina ). Va rog... ajutati ma cu niste pareri.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu mai esti virgina, de vreme ce ai avut act sexual (virgina este numai o persoana care nu a avut nici un act sexual). 20% din femei nu sangereaza la deflorare, probabil tu esti printre ele. Nu te ingrijora, nu e nimic periculos.
O sarcina este ceva dorit si asteptat cand faci sex neprotejat, in nici un caz ce e mai rau. daca nu vrei sarcina, nu faci sex neprotejat, asta este foarte clar, deci tu stii in ce situatie esti (iti doresti sarcina sau te-ai protejat de fiecare data). fiind inca foarte mica (sub varsta minima la care este sanatos sa iti incepi viata sexuala), intarzierea poate fi data si de agresiunea pe care a suferit-o corpul tau, care inca nu este pregatit pentru sex). Totusi, daca intarzierea ajunge la 7 zile, fa, într-a opta zi, un test de sarcina din prima urina de dimineata si apoi mergi (in aceeasi zi sau a doua zi) la medicul tau ginecolog.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ti-a intarziat ciclul acum 5 zile si ai avut sex acum 6 zile prima oara, nu poti ii insarcinata.
Intarzierea poate avea alte cauze!
Dar, pe viitor, daca nu vrei s aramai insarcinata, nu mai faceti sex fara protectie. Joaca cu penetrarea chiar si pentru 1 singura scunda, te poate lasa insarcinata chiar daca nu ejaculeaza!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca sexul de dezvirginare a fost intretinut exact inainte de ziua in care urma sa incepa menstruatia (al 2-lea sex fiind protejat nu intra in calcule), formarea unei sarcini d.p.d.v. stiintific si medical este IMPOSIBIL sa se produca. Cu o conditie insa si anume ca ciclul tau menstrual sa fie unul REGULAT. Virgina nu mai poti fi din moment ce ai intretinut un act sexual, insa s-ar putea intampla sa nu se fi produs DEFLORAREA ta, si din acest motiv himenul tau fiind elastic sau cu o perforatie (din nastere) foarte larga sa fi ramas intact si ca urmare din acest motiv sa nu apara sangerarea. De asemenea exista himene care sunt aproape complet lipsite de vascularizare si in momentul ruperii sangerarea sa fie atat de slaba incat sa treaca neobservata. In concluzie daca ciclul tau menstrual este REGULAT atunci este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina si pornirea menstruatiei cu o anumita intarziere sa se datoreze unei dereglari hormonale de moment. P.S. Iubitul/prietenul tau trebuie sa afle pentru a nu mai proceda la fel in viitor ca modul in care a procedat a fost gresit deoarece chiar daca a ejaculat in exterior dar nu a urinat imediat, i-a ramas in uretra (canalul din penis) suficient de multa sperma pentru a te lasa insarcinata, care in mod absolut sigur s-a scurs din penis in vaginul tau in timpul sexului chiar si daca acesta a fost foarte scurt. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In urma penetrarii nu mai esti virgina. Faptul ca nu ti-a curs sange, inseamna ca ai un himen elastic. Daca nici a doua zi in urma actului sexual protejat nu ti-a curs sange inseamna ca ori himenul are elasticitate mare, ori a fost rupt in urma unui act sexual care l-ai avut anterior celui de care ai vorbit mai sus.

| BibiMilano a răspuns:

Nu ai cum sa fii insarcinata din ceea ce ai spus tu si nici virgina numai poti fi