| zuzy_2205 a întrebat:

Bune tuturor.am si eu o mica problema(cred/sper)sunt in a patra zi de pauza a anticonceptionalelor si se pare ca inca nu mi-a venit ciclul.de obicei aparea pana in ziua asta pentru ca e regulat.am avut contact neportejat in prima zi de pauza dar ar fi trebuit sa fiu protejata de pastilute.nu? mentionez ca de vreo saptamana urinez mai des decat de obicei. si e posibil sa am vreo infectie urniara sau raceala.pastilutele le-am luat corect cu o singura exceptie in saptamana a doua cand am uitat sa iau o pastiluta mai mult de 12 ore. dar am reluat pastiluta cum spune pe prospect si nu am avut contact sexual decat in ultima zi a pastilutelor si prima zi de pauza.am motive sa ma panichez?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai motive sa te panichezi inca, dar e ceva ce trebuie urmarit cu atentie. Poate aparea o mica dereglare de 1-2 zile cauzata pe de o parte de o posibila infectie urinara si pe de alta parte de intarzierea acelei pastile. Totusi, nu trebuie sa uiti ca pilulele nu te protejeaza 100%, chiar corect luate si atunci exista un risc (foarte foarte mic) de sarcina. Totusi, cred ca menstruatia va aparea. daca nu apare, nu incepe alta folie, du-te la ginecologul care iti supravegheaza tratamentul pentru a vedea ce e de facut.

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca nu iti vine menstruatia in aceste 7 zile de pauza, fa un test de sarcina, s-ar putea sa fii gravida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da. fa un test de sarcina

| zuzy_2205 explică:

Pai da. dar nu ar putea avea legatura cu vreo raceala jos? nu inteleg de ce nu as fi protejata in perioada de pauza.pentru ca dupa accidentul in care am uitat sa iau pastila.am avut 12 zile cel putin in care nu am avut contact si am luat pastilele cum trebuie sad

| zuzy_2205 explică:

Multumesc Brigaela. m-am mai calmat putin.cred totusi ca imi va veni.