| anonim_4396 a întrebat:

C-am dupa cat timp dupa contactarea unei BTS apar primele simtome?

4 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu stiu daca esti fata sau baiat. In orice caz, nu toate BTS-urile au simptome. Cel mai bine ar fi sa mergi periodic la medic pentru control... Sau... daca crezi ca ai contactat vreo boala, sa mergi atunci sa vezi.

| funnymantm a răspuns:

Ideea e aici perioada de incubatie nu simptomele. De exemplu virusul hiv are perioada de incubatie de 6 luni. Pana atunci pari sanatos tun.
Fiecare "functioneaza" diferit, in functie de: ce ataca/importanta organului pentru organism, nivelul anticorpiilor, sanatatea precedenta. Si binenteles, perioada fixa a virusului respectiv.
Cred ca gasesti o lista cu chesti de genu pe net, eu nu stiu pe de rost big grin

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de BTS. Pentru blenoragie, semnele apar la 3-7 zile. Pentru SIDA pot trece chiar si 10 ani.

| fabiola a răspuns:

Mi-ar place mai multe teme pe acest subiect si mai ales ca acestea sa vina din partea adolescentilor! Majoritatea intreba daca au ramas insarcinate dar la contaminarea bolilor putine se gandesc!