| anonim_4396 a întrebat:

C-am dupa cat timp dupa contactarea unei BTS apar primele simtome?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de BTS. Pentru blenoragie, semnele apar la 3-7 zile. Pentru SIDA pot trece chiar si 10 ani.

| fabiola a răspuns:

Mi-ar place mai multe teme pe acest subiect si mai ales ca acestea sa vina din partea adolescentilor! Majoritatea intreba daca au ramas insarcinate dar la contaminarea bolilor putine se gandesc!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu stiu daca esti fata sau baiat. In orice caz, nu toate BTS-urile au simptome. Cel mai bine ar fi sa mergi periodic la medic pentru control... Sau... daca crezi ca ai contactat vreo boala, sa mergi atunci sa vezi.

| funnymantm a răspuns:

Ideea e aici perioada de incubatie nu simptomele. De exemplu virusul hiv are perioada de incubatie de 6 luni. Pana atunci pari sanatos tun.
Fiecare "functioneaza" diferit, in functie de: ce ataca/importanta organului pentru organism, nivelul anticorpiilor, sanatatea precedenta. Si binenteles, perioada fixa a virusului respectiv.
Cred ca gasesti o lista cu chesti de genu pe net, eu nu stiu pe de rost big grin