| maxim789 a întrebat:

Cand ai o prietena, responsabilitati trebuie sa ai?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa te comporti civilizat cu ea,sa ai respect fata de ea, sa nu fi gelos, posesiv, sa nu te bagi in viata ei, sa nu o jignesti

| Plato a răspuns (pentru RAY):

O singura obiectie: "sa nu te bagi in viata ei", poti sa fii mai explicit? El face parte din viata ei, ca sa nu fiu prea siropos sa spun ca el e viata ei. Deci, cum sa nu se bage unde e deja?

| RAY a răspuns (pentru Plato):

"sa nu te bagi in viata ei",
adica sa nu-i impuna cu cine sa vorbeasca, ce prieteni sa aiba, sa ceri parola de la Facebook

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Doar cu ultima sunt de acord.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Adica tu ai ai impune cu cine sa vorbeasca, ce prieteni sa aiba?

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Daca ar fi persoane cu care m-ar deranja ca vorbeste, da, i.as cere sa renunte la respectivele. Bine, nu a impune in sensul ala de ordin, ci un fel de sugestie, insa as fi profund jignit daca mi-ar fi respinsa sugestia.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Desi esti cam posesiv, incerci sa controlezi, manipulezi, nu e bine

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Da, intr-adevar, sunt posesiv. Dar nu incerc sa manipulez pe nimeni. In plus, sa te refuze cand ii ceri sa renunte la cineva (care practic e un strain), e un mare semn de intrebare, nu crezi?

| RAY a răspuns (pentru Plato):

E o manipulare indirecta

| sierra1 a răspuns:

Față de ea, vezi să nu "calci în străchini"

| Emilian65 a răspuns:

Da.

| Plato a răspuns:

Nu e prea corect "responsabilitati". Nu sunt responsabilitati, ci lucruri naturale. Nu cred ca spui ca ai responsabilitatea de a respira, manca, defeca etc. Lucrurile din relatie sunt acelasi lucru, trebuie facute, insa ca un instinct, nu ca o responsabilitate.

| Alexuţ02 a răspuns:

Normal, nu poţi să fii un destrăbălat, să faci ceea ce o deranjează pe ea şi apoi să ai pretenţia "iubeşte-mă fă"

Într-o relaţie, ai şi drepturi, dar şi obligaţii, bineînţeles asta nu îmseamna că trebuie să te închizi în casă sau să nu-ţi mai acorzi o anumită libertate ţie, mă refer la respectul reciproc dintre voi doi, nu trebuie să-i dai motive să fie geloasă, nu trebuie să o laşi când se simte naşpa şi să te duci să te joci sau altceva.

Într-o relaţie trebuie să înţelegi persoana de lângă tine, să o sprijini şi să o faci să se simtă iubită

| ForeverAlone97 a răspuns:

Da bineinteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, când ai o prietena dispar toate problemele din lume.

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Vreau și eu o prietenă atunci, cât mai urgent!
Sigur dacă ai o prietenă dispare și rata la banca, facturile, taxele și impozitele, chiar și ulcerul laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

Exact cu o prietena trebuie sa iesi in câstig, altfel ce rost mai are sa-ti faci.

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta nu e iubire, e afacere
Hhhhmmm deci ești un profitor?