| ToxicKiss33 a întrebat:

Cand am avut primul contact sexual am facut sex neprotejat. Dupa 5-6 zile dupa am facut un test de sarcina si a dat negativ. Apoi dupa cateva zile dupa ce am facut testul exact cand trebuia mi-a venit menstruatia iar luna urmatoare mi-a intarziat.As putea sa fiu insarcinata? Trebuie sa mentionez ca nu am simptome de gravida.Imi puteti da un sfat?

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

In primul rand testul de sarcina se face la 21 de zile de la actul sexual ca sa fie corect.
In al doilea rand, daca ti-a venit menstruatia normal, ca de obicei, cu aceeasi abundenta, densitate, culoare etc., in mod normal nu esti insarcinata. Luna urmatoare ti-a intarziat dar ti-a venit sau nu ti-a venit inca deloc?
Daca ti-a intarziat dar a venit pana la urma...e ok. Nu-i nici o problema.
Daca inca nu ti-a venit, poti face un test de sarcina. oricum va fi mai corect decat precedentul facut total inutil.

| ToxicKiss33 explică (pentru sofisis):

Da mi-a venit..Am avut nevoie doar de niste sfaturi deoarece eram putin speriata

| sofisis a răspuns (pentru ToxicKiss33):

Deci practic ti=a venit de 2 ori de atunci. Poti sta chill.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil nu esti insarcinata daca ai avut o menstruatie normala si venita exact in ziua calculata. Orice test facut inainte de minim 21 de zile de la contactul sexula are valoare zero, deci e bine sa faci un test valabil acum.

| neutrino a răspuns:

Testul de sarcina se face dupa min 21 de zile de la data distractiei. Mereu, atunci cand faci sex neprotejat, te poti astepta si la o sarcina.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia nu cred ca esti gravida.

| MariaCartoafa14 a răspuns:

Nu cred ca esti, poate ai racit jos sau cv, asta ar putea fi motivul intarzierii menstruatie.