| tinablageanu a întrebat:

Cand este bine sa iti incepi viata sexuala? Si ce schimbari se prosuc dupa dezvirginare?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Isolde a răspuns:

Din punct de vedere psihic poti sa o faci la orice varsta iti convine, trebuie sa constientizezi ca nu o sa mai fii la fel dupa, poate aparea o usoara depresie la inceput, mai ales daca nu e cu persoana iubita. Fizic insa sunt schimbari hormonale grave care se diferentiaza de la o femeie la alta, poate sa-ti dispara acneea, sa pui ceva carne pe coapse, si sa ti se mareasca sanii, acestea sunt de obicei schimbarile fizice. Deasemenea daca ai inceput trebuie sa o faci regulat pentru ca risti sa ai o tulburare hormonala care duce la boli. Totusi legat de varsta, nu mai tarziu de 20 de ani si nu mai devreme de 17-18ani.

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
După vârsta majoratului, cu un minim de cunoștințe despre viața sexuală cu bune și cu rele și când ești cu adevărat pregătit/ă.
Nu se face la voia întâmplării, la ambiție, la băutură, pariu, orgoliu, bătaie de joc.
Pa, pa.

| 愛日本 a răspuns:

Cand simti tu nevoia sa o faci, dar nu la 14-15 ani. Mici schimbari fizice, dar poate o sa si gandesti altfel.

| RAY a răspuns:

Biologic de la 16 ani asa faceau stramosele noastre, mai putin de 16 e deja pedofilie clar, schimbari hormonale sani banuiesc ca incep sa secrete lapte se pregatesc sa faci un copil si sa ai lapte, nu stiu cu cat isi va creste sani asta tine degenetica, estrogenul are si el efectele sale, sexul e bun pentru minte vindeca depresia, da o stare pozitiva, noduli vaginali se fac daca faci sex mai tarziu de 19, 20 de ani asta s-a demonstrat intr-un studiu, faza cu boliile sexuale poti lua la orice varsta, fi fara grii ca nu iei hiv daca o faci la 16 ani pentru ca virusul hiv nu se creaza din sex e un viirus ca raceala

| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa ce ajungi la maturitate, psihica si fizica, deci in jurul varstei de 17-18 ani. Schimbarile in general pot fi doar psihologice, cele fizice apar de abia dupa prima nastere.

| Emilian65 a răspuns:

Este bine sa-ti incepi viata sexuala atunci cand amandoi ajungeti la o intelegere. Schimbarile care apar dupa dezvirginare le vei vedea cand se va intampla fenomenul de dezvirginare.

| MskDesign a răspuns:

Cand ai maturitatea psihologica si fizica pentru asa ceva.

| EUBMV89 a răspuns:

Eu zic sa nu o incepi inainte de 17-18 ani cel putin in cat la varsta se refera, dar asta depinde si de organism si de cat de preparata te simti tu. In cat la schimbari fizice depind de la o fata la alta, una din cele mai notabile este ca iti poate disparea acnea in cazul in care o ai, insa daca nu intretii relatii constant iti poate aparea sau reaparea, alta ar fi ca este posibil sa iti creasca un pic sani dar in acelasi timpse vor si lasa nu vor mai fi atat de tari ca atunci cand esti virgina, la fel poti sa slabesti sau sa te ingasi asta depinde de organismul tau, cu toate ca cel mai probabil este sa te latesti un pic in coapse dar foarte putin (nu ca atunci cand nasti). Astea ar fi unele din principalele schimbari fizice. In cat de cele psicologice ai putea suferi o usoara depresie mai ales daca nu te simti pregatita sau nu o faci cu persoana iubita. Gandeste-te bine inainte de a o face si cu cine o faci si utilizeaza prezervativul, sau daca nu megeti la medic si faceti-va analizele si sa iti reteteze un anticonceptional indicat pentru tine.

| kissyou a răspuns:

Viata sexuala ar fi bine sa o incepi intre 19 si 21 de ani (depinde de la persoana la persoana) deoarece atunci este corpul complet dezvoltat. Dupa dezvirginare poti sa te ingrasi, sa slabesti, sau sa ramai asa cum erai tu(depinde de la o persoana la alta), ti se schimba modul de a gandi(te maturizezi), se maresc sanii(mentionez ca daca nu intretii relatii sexuale o perioada de timp mai mare sanii revin la marimea initiala si se vor mari din nou dupa urmatorul contact sexual).

| diaadb a răspuns:

Viata sexuala se incepe odata ce te simti pregatit, cand ai langa tine un partener stabil care stii ca te iubeste. pentru majoritatea fetelor, este un pas important in viata lor si trebuie sa aleaga cu grija cu cine vor sa faca acest pas.
Dupa dezvirginare, difera de la fata la fata. Unora le cresc sanii, in orice caz schimbari fizice n-o sa fie atat de mari imediat dupa dezvirginare, dar o sa se observe o mica dezvoltare. In schimb, exista o schimbare psihica.

| Anitaaaa a răspuns:

Corpul ti se dezvolta fizic..si te dezvolti si tu psihic...iti incepi viata sexuala cu partenerul care crezi ca vei avea un viitor ..nu care e obsedat...ai grija..ca in ziua de azi toti cauta prospaturi.pup

| Beautifulbutcold a răspuns:

Inceperea vietii sexuale e ceva personal, nu e o anumita varsta, o faci atunci cand simti. Totusi nici la 12-13 ani, parerea mea.
Nu se produc schimbari.