| Nextone a întrebat:

Cand incep sa ii spun iubitului meu(cu care am o relatie de 2 ani jumate) problemele mele din familie, ma asculta dar uneori imi cere sa nu ii mai zic chiar tot(nu ii zic toate problemele care le am oricum), spune ca s-a saturat uneori sa auda problemele mele si nu stiu ce.Nu imi place deloc atitudinea asta adica este alaturi de mine imi mai da sfaturi dar uneori cand incep sa ii povestesc ma asculta si imi cere sa nu ii mai zic... Ce parere aveti si ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

In primul rand,e posibil sa il doara chiar mai mult decat iti imaginezi tu,problemele care le ai acasa, mai ales ca el nu poate interveni cu mare lucru pentru a le rezolva, doar cu o vorba buna.Si,cum stie si el ca cu o floare nu se face primavara,posibil sa-l exaspereze incapabilitatea lui sa te ajute! Asta ar fi una.
Pe urma,daca problemele sunt mereu aceleasi,poate ca el ti-a dat cateva solutii sa le rezolvi cumva,dar problemele continua sa existe si atunci, stie si el ca e mai bine sa va bucurati de timpul petrecut impreuna, decat sa te vada amarata pentru niste probleme care nu au sanse sa se rezolve.Si,iar iti spune sa nu-i mai spui!
Ceea ce vreau sa intelegi,este ca,nu din rautate sau insensibilitate iti spune el sa nu-i mai spui,ci pentru ca ori au prea mare impact negativ asupra lui,ori e inutil, oricum nimic nu se rezolva.
Pastreaza necazurile pentru tine, prietenilor le impartasim doar bucuriile noastre.Lasa-l pe el sa intrebe ce s-a mai intamplat cu un lucru sau altul, unde stie ca sunt probleme.
In felul asta te convingi daca tine minte si il intereseaza ce te doare sau nu.
Succes!

6 răspunsuri:
| bianca9422 a răspuns:

Buna!

nu vreau sa zic ca nu ii pasa,odata ce te-a dat sfaturi nu pot spune asta

poate se simte sufocat de problemele tale,stiu ca ai incredere in el dar parerea mea e sa nu ii mai spui

daca te iubeste,cat te va vedea abatuta te va intreba el ai sa vezi.

daca nu ai pe nimeni cu care sa discuti in afara de el,imi poti lasa mesaje private, imi place sa ajut oamenii, mult de tot
si stiu cum e sa nu ai incredere in niste asa zise prietene

te astept cu drag happy

| VadTot a răspuns:

Intr un Fel are Dreptate Chiar daca pe voi doi va leaga doi ani de relatie Vreau sa ti spun mai mult ca un sfat ca nu este bine sa i spui chiar totul despre Problemele tale Era chiar si un Proverb s au ceva de genul acesta si suna cam asa. Dusmanului tau nu i face tot raul din lume ca intr o zi iti poate deveni cel mai bun Prieten"Iar prietenului tau.si nu stiu cum mai era...Dar stiu ca se termina cam asa:ca iti poate deveni cel mai mare dusman al tau.Intelegi Deci ok ii impartasesti toate problemele tale din familie dar cred ca unele din probleme Te Privesc doar pe tine si trebuiesc sa Ramana in Familie ok?

| Chrysk2 a răspuns:

Sincer,nici mie nu imi place sa imi tot vorbeasca prietena sau prieteni despre viata lor din casa happy
Adica o ascult,dar nu in fiecare zi + cam tot aceeasi poveste...
exemplu,mama se cearta cu tata pe un anumit motiv (al ei,e doar un exemplu)
Tu ai zis ca te asculta,dar sa nu ii spui tot, inseamna ca tine la tine, dar nu ii place viata ta familiala si nu ar mai trebui sa il obosesti chiar atat de mult laughing

| Bulbuc_1736 a răspuns:

Buna TequilaSunRise.
Eu cred ca prietenul tau iti este la nevoie doar cand vrea.
Poate, uneori l-ai prins intr-o pasa proasta, obosit, probleme de serviciu, de familie, etc, si chiar nu a avut rabdarea sa asculte si problemele tale.Fii mai ingadiutoare, asculta-i si lui problemele, si el o sa iti plateasca cu aceeasi moneda.
Vorbeste deschis cu el, si vedeti ce va place si ce nu unul celuilalt.

Mult succes, Bulbuc.

| angy_2105 a răspuns:

Este un pic cam ciudat pentru comportamentul care il are.In momentul in care el te iubeste dumnezeieste ar trebui sa te asculte si sa-ti dea sfaturi.Eu am o relatie de 3 ani cu un tip, dar nu ma plang, ma ajuta cu orice am nevoie.Ce ar trebui u sa faci este sa il iei deoparte si sa-l intrebi ce se intampla cu el.

| MissYouToo a răspuns:

Parerea mea e ca, ar trebui sa fie mereu langa tine, nu doar la bine.Si poate ca te asculta sau iti da un sfat e bine venit si te ajuta sa treci peste probleme. Poate fi cicalitor sa auda numai probleme peste probleme, dar trebuie sa invete sa se gandeasca si la tine, ca treci prin momente grele si ca tu ai face, ce ar trebui sa faca el de fapt! Bafta!