| anonim_4396 a întrebat:

Cand iti dai seama daca esti insarcinata?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cand iti intarzie menstruatia si iti faci un test de sarcina, iar apoi mergi la ginecolog pentru confirmare.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Iti dai seama pentru ca iti intarzie menstruatia, ai greturi, sanii sunt durerosi, dureri de burta

dar sunt si fete care nu prezinta niciuna din aceasta simptoma asa ca ai grija. poti avea ciclu menstrual si peste sarcina.

ca sa fii sigura fa un test de sarcina.

| Cătălina a răspuns:

Primul, si cel mai evident simptom de sarcina e acela ca iti intarzie sau nu-ti mai apare menstra. Apoi, sanii ti se intaresc si devin mult mai sensibili la atingere si durerosi. Fa un test.

| sssoriii a răspuns:

12 semne ca ai ramas insarcinata
1. Lipsa sau intarzierea menstrelor
2. Sani durerosi sau mariti
3. Urinare frecventa
4. Mameloane mai intens colorate
5. Senzatie de foame constanta si nejustificata
6. Senzatie de oboseala sau de somnolenta
7. Senzatie de balonare
8. Greata sau voma
9. Modificarea mirosului
Daca observi ca incepi sa te atraga mirosuri ciudate, sau mirosuri care pana acum iti displaceau, acesta este un semn foarte probabil ca ai ramas insarcinata.
10. Linia verticala de sub ombilic inchisa la culoare
11. Mameloane moi, uneori chiar retrase
In caz de sarcina, mameloanele devin din ce in ce mai moi si mai sensibile la atingere. Senzatia este similara cu cea dinaintea menstrelor.
12. Temperatura corporala bazala ridicata
Daca aceste semne sunt prezente si in cazul tau si ai in continuare motive de ingrijorare este bine sa te duci degraba la farmicie pentru a-ti cumpara un test de sarcina. Testul de sarcina este cea mai simpla metoda de a afla daca ai sau nu motive de ingrijorare.
:*:*

| anss23 a răspuns:

Du-te la farmacie si cumpara doua teste de sarcina ca sa fii sigura ca rezultatul este cel corect.happy

| EdynSt a răspuns:

Fa un test

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cind ti se umfla nasu

| Chocolattex3 a răspuns:

Iti dai seama c esti insarcinata dupa cateva luni pentru ca o sa iti fie greata o sa vomiti mult si o sa iti fie rau straight face