| criyssu a întrebat:

Cand l-am gasit pe el am zis ca s-a terminat cu suferinta,ca in sfarsit o sa fiu si eu fericita odata in viata asta de rahat. dar din nou sufar ca o proasta, stau si plang, imi fac rau singura..am inceput sa cred ca eu m-am nascut doar ca sa sufar si ca niciodata nu o sa fiu fericita cu adevarat. toata viata am fost batjocorita, am fost respinsa de cei din jur. nu-mi doresc decat pe cineva care sa fie alaturi de mine si sa ma iubeasca. nu stiu ce sa mai fac..nu vreau sa incep sa ma gandesc iar ca cea mai buna solutie ar fi sa...ma sinucid. desi asta ar cam rezolva totul.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.Îmi pare foarte rău să aud asta, dar nu crezi că atâta timp cât vei continua să fii pesimistă viaţa ta va continua să fie urâtă?
Fii optimistă. Zâmbeşte din suflet. Bucură-te chiar şi pentru cele mai mărunte lucruri. Bucură-te de viaţă şi vei vedea lucrurile complet diferit.Da.Viaţa ne pune pe toţi la încercări şi trebuie să trecem prin atât de multe obstacoleeee...nu toţi avem o viaţă frumoasă, dar numai noi putem schimba asta. Avem forţa şi puterea de a schimba atât prezentul, cât şi viitorul.Depinde doar de tine.
Doar încearcă.Nu pierzi nimic. Mâine dimineaţă când te trezeşti, zâmbeşte! O să întrebi:''de ce să zâmbesc?''. zâmbeşte pentru că s-a arătat soarele şi e cald, zâmbeşte pentru că în ciuda greutăţilor pe care le-ai întâmpinat ai avut puterea de a merge mai departe, zâmbeşte pentru că eşti frumoasă, zâmbeşte pentru cele mai ''aparent penibile''lucruri.Vezi pe urmă, cum te simţi? Acum, citind comentariul, vei crede că sunt doar o copilă de 14 ani maxim, care vine cu tâmpenii şi nu ştie despre ce vorbeşte, dar, ştiu ce vorbesc şi te rog doar să încerci.Lasă pentru câteva minute gândurile negative la o parte.
Ai încredere în tine.
Nu mai veni cu tâmpenii gen ''mă sinucid''.Nu o face.Viaţa e atât de simplă..doar noi o complicăm, iar o simplă gândire optimistă poate schimba mult, treptat!

http://documentare.digitalarena.ro/......iata-2007/

O zi bună.

| criyssu explică (pentru anonim_4396):

De cand m-am nascut si pana acu nu am avut parte de niun pic de fericire. mama m-a parasit, am fost violata, tata ma batea intruna, am avut numai prieteni falsi..si acum cand am gasit un baiat pe care il iubesc enorm de mult si care credeam ca si el ma iubeste pentru ca mi-a demonstrat mereu asta, aflu ca ma minte in ultimu hal....asta nu e viata va zic eu. sa stai sa plangi in fiecare zi, sa te intrebi de n ori de ce..nu sunt in stare sa trec peste atatea, nu pot. am incercat mereu sa zambesc in lume, sa nu par trista, dar nu pot sa joc teatru la nesfarsit.e mult prea greu credeti-ma

| WebEye a răspuns (pentru criyssu):

Violata,batuta,prieteni falsi, fara mama...te cred la mine odata o trebuit sa vina mama beata acasa ca nu imi trebuia ceva mai rau de atat chiar daca nu facea nimic..Imi pare rau pentru tine.Dar gandeste-te ca nu esti singura mai sunt si altii ca tine, sa stii daca ai fost asa chinuita in viata asta sigur vei avea parte de rai, asta in cazul in care nu te sinucizi, caci atunci vei avea parte de viata asta 4ever, si oricum nu il vei mai indura mult, ca in 15-20 ani se va duce lumea asta de rapa si vei scapa.Chiar ai o viata naspa daca as putea sa te ajut te-as ajuta dar nu pot din pacate si nimeni nu poate doar tu & GOD.Fi fericita si dao dracul de lume, gandeste-te ca vei ajunge intr-un loc mai bun! SI apropo de ce plangi si te superi every day? Considera ca baiatul acela nu te merita si nu te aprecia indeajuns de aia nu a fost sa fie,,,

| anonim_4396 a răspuns (pentru criyssu):

Doar incearca din nou.Ai vizionat filmuletul care ti l-am dat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru criyssu):

Esti in stare sa treci.Ai trecut prin atat de multe lucuri si spui ca nu poti trece peste?
Iarta si mergi mai departe! Sunt atat de sigura ca vei gasi pe cineva care sa te merite, sa te iubeasca.Nu poti renunta! Nu acum.
Poate ca nu te cunosc, dar nu renunta. Pana acum ai avut puterea de a merge mai departe, de a infrunta toata lumea.Ai reusit.De ce crezi ca ai reusit? Pentru ca esti o femeie puternica!
Gaseste-ti scopul in viata.Nu e prea tarziu.Fa ce iti place cel mai mult.Lasa trecutul in urma. Iarta-i pe cei care ti-au facut rau.Fii sigura ca la momentul potrivit, o sa plateasca.
Ai credinta.Depinde doar de tine!

12 răspunsuri:
| FrozEenSoul a răspuns:

Eu zic ca nu are rost sa te sinucizi pentru un bou. Stai linistita, ca si eu cand am dat de fata care ma iubea cu adevarat si ar fi facut orice s-a mutat departe. Deci si eu sunt in aceeasi situatie. Dumnezeu nici odata nu iti ia ce ai fara sa inlocuiasca cu cv mai bunwinking. Daca te ajuta cu cv o sa iti las id - ul meu sa ne consolam reciproc happy. Nu renunta, lupta in continuare, o sa gasesti pe cineva!

| Rizer a răspuns:

Mai fata ai innebunit? Ce ai? Priveste lucrurile altfel din alta persepctiva! Nu se merita.Intelegi? Stai linistita! De unde esti? Cauta-ti pe altcineva! Fii mai optimista!

| Neinteresantul a răspuns:

Daca te sinucizi nu rezolvi nimic. Doar arati lumii cat de proasta ai fost. Totul in viata asta are un scop. Sunt lectii din care inveti. Poate sa fie si karma. Chestiile astea te intaresc fizic si psihic, te vor ajuta in viata mai tarziu. Si nu trebuie sa disperi, cu siguranta nu vei ramane singura toata viata. Iar starile astea nu vor mai fi atat de rele si vei trece foarte usor peste ele.

Stai singura o perioada, discuta cu prietenii sau cu alte persoane despre starile tale, despre intamplarile tale rele. Va fi greu la inceput, dar apoi vei povesti ca si cum ai citi povestea cuiva dintr-o carte, fara sa te mai afecteze.

| criyssu explică (pentru Neinteresantul):

Pentru el am renuntat la prieteni la tot..acum mi-e si rusine sa dau ochii cu cei care mi-au fost prieteni si i-am lasat balta pentru el...in fiecare zi imi zice cat de mult ma iubeste si ca cel mai mult isi doreste sa-si faca o familie cu mine, ca eu sunt ultima fata din viata lui. niciodata nu mi-a dat de banuit ca m-ar mintii. ne vedem in fiecare zi, totul e normal, nu am observat nicio schimbare de comportament la el. dar cum e si proverbul: minciuna are picioare scurte, asa am aflat tot ce ascundea de mine. ma doare foarte tare pentru ca stie cat pot eu sa-l iubesc si stie ca i-as ierta orice...mi-a zis mereu ca nu vrea sa-si bata joc de mine, ca nu vrea sa ma vada niciodata ca plang, ca o sa ma faca fericita. dar nu se tine de promisiunestraight face

| Neinteresantul a răspuns (pentru criyssu):

Asa zic toti. Si nu esti singura care a pierdut si a renuntat la tot pentru iubire. O sa-ti refaci viata.

| WebEye a răspuns:

Uite,Dumnezeu ti-a dat aceasta povara cu un scop, probabil ca in alta viata ai pacatuit mult si acum destinul isi ia revansa, sinuciderea nu e o solutie, cautati fericirea in alta parte.Sa sti ca dumnezeu a lasat mai multe feluri de a te bucura de viata, nu numai dragoastea, sexul...de exemplul stiinta, desteptaciunea, faptul ca inveti ceva noi te poate fascina si iti poate aduce un strop de fericire pe buze.un joc pe caluclator, un sport orice...incearca sa te bucuri de ce ai in jurul tau si vei vedea ca fericirea va veni de la sine, cauta sa faci ceea ceti place.Toti am venit pe planeta asta cu un scop, poate scopul tau nu include si o casnicie poate ca esti menita pentru alt ceva sau poate ca asta iti e norocul.SI apropo de ce zici ca ai o viata de ****? doar pentru ca nai parte de Iubire?
Inca odata Sinuciderea nu e un scop..numai daca scopul tau e sa pleci din iadul asta si sa ajungi in altul, si nu cred ca asta iti doresti..Ai grija!

| Alessia_Alexandra_1992 a răspuns:

Draga mea dar nici un baiat si nimeni nu merita lacrimile tale, suferinta ta, vorba aia ce nu te omoara te face mai puternic. Asa trebuie sa fi si tu, balta e plina cu pesti, nu este nici primul nici ultimul baiat din viata ta, o sa gasesti pe cineva care o sa te merite cu adevarat, si care sa te aprecieze la adevarata ta valoare, fara sa te faca sa suferi, in fond cine te iubeste cu adevarat nu te va face niciodata sa plangi. Nu te gandi la sinucidere, asta fac numai oamenii slabi si tu nu esti asa, be strong. Bafta

| DuoMaster a răspuns:

Nu trebuie sa gandesti negativ.viata este frumoasa si cu rele si cu bune.o sa iasa soarele si pe strada ta.