| anonim_4396 a întrebat:

Cand nu poti ramane insarcinata, explica cineva mai detaliat aia cu 10 zile de dupa menstruatie? As vrea, de asemenea, sa stiu si cum si cand trebuie luate contraceptivele.

Răspuns Câştigător
| Alexandrinaa a răspuns:

Iti voi explica faza cu menstruatia. Femeia in timpul menstruatiei nu este fertila, dar nici in perioada apropiata inceperii sau finalului menstruatiei. Doctorul ginecolog a spus clar: inainte cu 4 zile de menstruatie si 7 zile dupa, esti SIGUR infertila. Exista foarte putine sanse sa ramai insarcinata, dar biologic este practic imposibil. Cu 14 zile fix inainte de a-ti veni menstruatia are loc ceea ce numim expulzarea ovulului. Teoretic, doar 6 zile din luna femeia este complet FERTILA, iar daca te iei dupa aceasta contraceptie naturala, cu zilele si menstruatia, este ok. Asta desigur, daca-ti cunosti bine partenerul, ai incredere in el si nu are vreo boala transmisibila sexual. Altfel, cel mai indicat este, desigur, prezervativul. Nu pot da insa indicatii despre alte contraceptive pentru ca nu le cunosc complicatiile, desi exista, asa ca iti spun ce stiu.happy Pup

9 răspunsuri:
| dariaelena a răspuns:

Vreau si eu sa stiu... ceva legat despre o sarcina nedorita...cine ma ajuta si pe mine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu ai menstruatie poti ramane insarcinata?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu iau anticonceptionale ca nu am frica ca cele 10 zile sunt protectie pt.noi dupa ciclu poti sta linistita ca nu ramai insarcinata in cele 10 zile dupa cicluhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur nu poti ramane insarcinata 10 zile dupa...iti spun din propria experinta, de un an mi-am inceput viata sexuala si nu am patit nimic in alea 10 zile dupa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa ramai insarcinata inainte cu 2 zile sa-ti vina menstruatia? Daca nu se termina in tine dar are sperma pe penis?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu cate zile inainte de ati veni menstruatia nu poti ramane gravida?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sia dat drumu in mine inainte de imi veni menstruatia exista riscul de a ramane insarcinata?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca mi-am dat drumu in ea in a 3 sau a 4 zii in timpul ciclului este posibil sa ramana gravida?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chestia asta cu a ramane insarcinata dupa menstruatie.suna putin aiurea.anul trecut mi-a trecut ciclul exact in seara de revelion, iar pe data de 1. 01. 2010 am facut sex cu iubitul meu si a terminat inauntru.ca sa aflu peste o luna ca deja eram gravida.si nu trecuse nicio zi de cand imi trecuse menstruatia happy