| anonim_4396 a întrebat:

Cand nu ramai insarcinata dupa ciclu?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Buna,
Cele mai fertile zile sunt zilele 12-14, numarand din prima zi de sangerare. Cu cat te departezi de zilele astea, riscul de sarcina scade, fara a fi niciodata zero. Se considera a fi cu risc minim primele 5-6 zile si ultimele 5-6 zile, numarand din prima zi de sangerare, pentru o menstruatie perfect regulata de 28 de zile.
Riscuri sunt tot timpul daca nu apelati la protectie.

| psiholoaga a răspuns:

Posibilitate sa ramai exista si in perioada mai putin fertila. Asa ca metoda calendarului nu iti da siguranta ci doar probabilitate. Foloseste metode mai sigure.

| gabimaris a răspuns:

Nu risca, renuntarea la un copilas pe care inca nu ti-l doresti lasa urme adanci in sufletul unei femei, iar daca te decizi sa pastrezi sarcina, sigur vei spune copilului tau ca a venit pe lume dintr-o greseala, ca nu ai fost suficient de atenta, ca nu era momentul si totusi..., etc etc, ar fi dureros pentru copilul tau sa auda astea! Nu merita sa risti!

| Selena a răspuns:

Cand te protejezi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
În primele zile după și ultimele înaintea ciclului.
Trebuie să fie un ciclu regulat de 28 de zile, cu o menstră de 3-4 zile.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa trei zile

Alte răspunsuri