| Notty a întrebat:

Cand ramai insarcinata nu iti vine deloc menstruatia in luna respectiva?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Corect!
Dar sunt si situatii minore, cand exista o sangerare mica, care marcheaza o posibila sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care se produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid si astfel rezulta si se formeaza o sarcina, acel ovul se fixeaza prin asa numitul proces de NIDATIE (implantare, inradacinare) in ENDOMETRUL care acopera peretele interior al uterului, si urmeaza sa se dezvolte acolo in urmatoarele 9 luni. Menstruatia care este eliminata ciclic (aproximativ in fiecare luna) reprezinta de fapt un amestec de sange cu resturi de tesuturi provenite din acea mucoasa denumita ENDOMETRU care este eliminat si refacut luna de luna de catre organism bineinteles daca nu s-a format o sarcina care sa se fi fixat in ea. In concluzie atunci cand femeia ramane insarcinata NU se va produce MENSTRUATIA. Acest lucru reprezinta de fapt primul si in acelasi timp singurul indiciu cert de sarcina instalata. Multa santate!

| Chetys a răspuns:

Este posibil sa ti vina menstruație peste sarcina..ai si tu grija pentru ca sunt si alte simțite ale sarcinii, sânii tari si măriți, luare in greutate..etc.