| anonim_4396 a întrebat:

Care e treaba cu gelozia, vreau o explicatie pentru gelozie FUNDA

5 răspunsuri:
| iGo a răspuns:

De fapt, gelozia este teama de a pierde ce iubesti!;*

| loveyourkiss a răspuns:

Gelozia apare de obicei la persoanele care iubesc mult si le este frica sa nu piarda persoana pe care o iubesc. Eu zic ca este o dovada de dragoste dar daca e prea mult nu e bine. Daca cineva e foarte gelos-geloasa trebuie sa vb cu persoana iubita despre asta, sa-i spuna ce simnte si sa capete mai multa incredere in acea persoana

| oAnonim a răspuns:

Eu de exemplu sunt cateodata gelos, pe faptul ca iubita mea cand vreau eu sa ies cu ea afara, cateodata se duce si iese cu fetele(bineinteles imi acorda si mie foarte mult timp, sa nu se inteleaga gresit) si sunt gelos pe faptul ca sunt egoist si o vreau pentru mine, am cea mai multa incredere in iubita mea si nu am alte cauze din care sa fiu gelos, pentru ca mai intai trebuie sa te analizezi pe tine insuti, sa vezi cine esti, cum te comporti, si cand te-ai analizat si vezi ce persoana esti, atunci stii clar ca pentru persoana care o iubesti si te iubeste, vei ramane doar tu, nimeni nu va fi mai bun/buna ca tine.

| Love0and0Smile a răspuns:

Gelozia apare uneori din dragoste si pentru ca acea pers te vrea doar pentru ea. dar tot acea persoana e geloasa pentru ca se simte amenintat de calitatile/frumusetea altei persoane si are impresia ca ar putea sa te piarda din acest motiv. adica se simte inferior unei persoane si se compara cu ea. dar un strop de gelozie ar tb sa existe in orice relatie pentru a fi scos la iveala interesulwinking

| AnoniMMinonA1489 a răspuns:

) Trăire sufletească chinuitoare și obsedantă, provenită din faptul sau presupunerea că ființa iubită nu este credincioasă. 2) Sentiment de nemulțumire egoistă, provocat de situația, succesele cuiva; invidie; pizmă.