| alexandra_1780 a întrebat:

Care este cea mai sigura metoda de contraceptie in afara de prezervativ?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anticonceptionalele dar au si o latura mai putin convenabila daca nu sunt luate corect si daca dupa o anumita perioada nu faci pauza. Riscul la acestea este sa nu le uiti mai mult de 48 de ore ca atunci te vei intreba daca mai bine era cu prezervativ sau nu. Du-te si fa-ti niste analize si vezi in functie de cum iti ies acestea medicul iti va recomanda cele care ti se potrivesc. Eu am luat aproape 8 ani si nu am stiut ca trebuie sa fac pauza si aveam sanse sa raman sterila. Acum sunt insarcinata in 9 saptamani si ii multumesc lui dumnezeu. succes!

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Abstinenta 100%, contraceptivele orale luate corect, in jur de 98-99%.

nony
| nony a răspuns:

Nu prea exista metoda de contrceptie 100 % sigura.si nu te lua dupa restul de aici, auzi ¨abstinenta¨laughing. pai fata a intrebat cu gandul sa faca sex, nu sa stea si sa ia pastile aiurea... offf.

| JustMeFlory a răspuns:

Anticonceptionalele(contraceptivele)ele din nefericire nu te scutesc de riscul unor infectii sau bloi cu transmitere sexuala. Daca ai un partener stabil, si sanatos atunci da fuguta la medicul de familie, ginecolog, sau centrele de planning familiar si i'ale pe cele potrivite tie. Ele au mai multe benificii:scapi de durerile menstruale, se reduce cantitatea sangerarii, ciclul va fi regulat etc.Succes!

| canarita a răspuns:

Sa nu faci sex e cea mai sigura!

| bismark65 a răspuns:

Abstinenta sau o relatie gay

Răspuns utilizator avertizat
| ingerash_1766 a răspuns:

Apstinentza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aspirina, tinuta intre genunchi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aspirina, tinuta intre genunchi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu-aspirina. Se cumpara o aspirina de la farmacie si se pune intre genunchi, ai grija sa nu o scapi! Acum serios, cea mai sigura metoda e abstinenta, adica lipsa contactului sexual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun ca nici o metoda nu este sigura 100% in afara dehee hee)... abstinenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spirala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

da calendarul sau desigur... abstinenta, pa cu grija